Urlop na wcześniaka. Rząd już oficjalnie podjął decyzję. Obowiązywać ma zasada "tydzień za tydzień"

3 godzin temu
Zdjęcie: Paweł Piotrowski / Agencja Wyborcza.pl


Rodzice wcześniaków będą mogli nieco odetchnąć dzięki dodatkowemu, nowemu urlopowi, który niebawem wejdzie w życie. A na jakich konkretnie zasadach i co trzeba będzie zrobić, aby z niego skorzystać? Zobaczcie, co już wiadomo na temat owego urlopu na wcześniaka.
We wtorek, 29 października 2024 r. Rada Ministrów zaakceptowała projekt nowelizacji ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Jedną ze zmian ma być wprowadzeniem uzupełniającego urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków oraz hospitalizowanych noworodków. Będzie on płatny i przyznawany jednorazowo na wniosek rodzica przynajmniej 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego. Przy czym konieczne będzie dołączenie do dokumentów zaświadczenia z placówki leczniczej, w której przebywa dziecko.

REKLAMA







Zobacz wideo Mamy wcześniaków radzą rodzicom, którzy dopiero wkraczają na tę drogę. "Siwe włosy gwałtownie przybywają"



Uzupełniający urlop macierzyński. Będzie zasada "tydzień za tydzień"
Jak podaje serwis Infor.pl, rodzic dziecka przedwcześnie urodzonego będzie mógł skorzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego w określonych sytuacjach. Są to narodziny dziecka:

przed zakończeniem 28. tygodnia ciąży lub ważącego mniej niż 1000 g - tydzień za tydzień do końca 15. tygodnia po porodzie,
od zakończenia 28. i przed zakończeniem 37. tygodnia ciąży i ważącego więcej niż 1000 g - tydzień za tydzień do końca ósmego tygodnia po porodzie
po zakończeniu 37. tygodnia ciąży i przynajmniej dwudniowego pobytu w szpitalu w okresie od piątego do 28. dnia po porodzie - tydzień za tydzień od piątego dnia do końca ósmego tygodnia po porodzie.



Co z niepełnymi tygodniami pobytu w szpitalu? Będą zaokrąglane
Przy obliczaniu długości należnego uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będą brane pod uwagę również niepełne tygodnie pobytu dziecka w szpitalu. W jaki sposób? Zostaną zaokrąglone w górę, do pełnego tygodnia. Co więcej, okresy hospitalizacji będą się sumowały i to choćby wtedy, gdy pojawią się między nimi jakieś przerwy.


Wyjątkiem od tej reguły będzie jedynie pobyt dziecka w szpitalu wynikający z samego porodu. Warto też wiedzieć, iż ten dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków będzie płatny w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku. A kiedy ta zmiana wejdzie w życie? Projekt zakłada wprowadzenie tego przepisu po trzech miesiącach od momentu ich oficjalnego ogłoszenia. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału