Uroczystości w 81. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego – Kraków, 1 sierpnia 2025

solidarnosc.krakow.pl 1 dzień temu

Szanowni Państwo

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Matejki w Krakowie odbędą się uroczystości z okazji 81. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Poprzedzi je msza święta w kościele Mariackim.

Uroczystości organizują: wojewoda małopolski, Oddział IPN w Krakowie i Zarząd Okręgu Małopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Program, Kraków, 1 sierpnia 2025

  • godz. 17.00 – uczczenie minutą ciszy wybuchu powstania warszawskiego, Rynek Główny przed bazyliką Mariacką
  • godz. 17.02 – msza święta w intencji ojczyzny i żołnierzy poległych za wolność, bazylika Mariacka
  • godz. 18.30 – uroczystości z udziałem Wojska Polskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Matejki

Godzina „W” i powstanie warszawskie

Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00 – godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od Stalina) w roli gospodarza, jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczpospolitej.

Powstanie warszawskie było elementem operacji „Burza”, czyli działań Armii Krajowej realizowanych przez cały rok 1944. Planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. Zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

O ile pod względem militarnym powstanie zakończyło się klęską, o tyle pod względem politycznym miało ogromne znaczenie. Polacy zademonstrowali dążenie do odzyskania niepodległości. Powstanie warszawskie to był w istocie heroiczny bój o wolną Polskę, który na przyszłe dziesięciolecia stał się inspiracją dla żołnierzy i działaczy podziemia niepodległościowego oraz opozycjonistów w PRL.

Dział prasowy Krakowskiego Oddziału IPN

Idź do oryginalnego materiału