Urodziłeś się po 1968 roku? ZUS daje czas do lipca, trzeba podjąć decyzję

4 tygodni temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Zakład Ubezpieczeń Społecznych jeszcze do końca czerwca ma otwarte okno transferowe w sprawie składki emerytalnej. To pierwszy raz od 8 lat. Urodzeni po 1968 roku, którym zostało do emerytury co najmniej 10 lat, muszą podjąć decyzję - czy chcą, aby ich składki trafiały na subkonto w ZUS, czy może jednak były po części przekazywana do OFE.


Jeszcze do 1 lipca kilkanaście milionów Polaków ma szansę zdecydować, co z ich składką emerytalną.ZUS daje bowiem wybór: czy składka będzie przekazywana w całości na konto w ZUS, czy częściowo odsyłana OFE.To pierwszy raz od 8 lat, gdy otwarte jest okno transferowe. Ostatnio ZUS dawał taką szansę swoim klientom w 2016 roku.
ZUS uczestnikom drugiego filaru emerytalnego daje czas jeszcze do lipca, by zadecydować o losach składki emerytalnej. Wybór rozstrzyga się między dwiema opcjami: można zdecydować się na dalsze przekazywanie środków na subkonto w ZUS lub też częściowo przekazywać je do OFE. Z danych ZUS wynika, iż sprawa dotyczy kilkunastu milionów Polaków.Reklama


- Każdy musi podjąć decyzję sam czy chce pełne składki zostawić na swoim koncie emerytalnym w ZUS czy też część z nich skierować do otwartych funduszy emerytalnych. W tym roku tego wyboru mogą dokonać osoby, które do sierpnia 2024 nie osiągną jeszcze wieku 50 lat w przypadku pań (kobiety urodzone od 1974 r.) lub wieku 55 lat w przypadku mężczyzn (mężczyźni urodzeni od 1969 r.) - przekazała rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis.


ZUS daje czeka tylko do 1 lipca. Miliony Polaków muszą podjąć decyzję


Decyzja wynika z nowych zasad obowiązujących w ramach systemu emerytalnego. Do 1 lipca trzeba decydować, co ze składkami emerytalnymi. Tylko decyzje podjęte do tego terminu będą przez ZUS brane pod uwagę i mogą doprowadzić do ewentualnej zmiany. Brak przekazania informacji również będzie decyzją, którą ZUS będzie rozpatrywał jako chęć dalszego przekazywania składki emerytalnej w całości na subkonto w ZUS.


Jeśli chcemy dokonać zmiany, musimy przekazać ZUS odpowiedni formularz, na którym wyrażamy taką wolę. - Klient musi przekazać do ZUS wypełnione "Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych". Może to zrobić do 1 lipca 2024 - podkreśla rzeczniczka dolnośląskiego ZUS.


Oświadczenie o składkach w ZUS. Kogo nie dotyczy?


Oświadczenia nie składają nie tylko ci, którzy nie chcą wprowadzać zmian na swoich kontach w ZUS. Nie muszą tego robić również osoby, które taką decyzję podjęły już w poprzednim oknie transferowym. ZUS poprzednio takie otwierał 8 lat temu w 2016 roku, a wcześniej w 2014. Zmiana rozdysponowania składki emerytalnej nie dotyczy również osób, które osiągną wiek emerytalny najpóźniej za 10 lat.
- Nie muszą tego robić te osoby, które nie chcą zmieniać decyzji, którą została podjęta w poprzednim oknie transferowym, a także ci z naszych klientów, którzy osiągają powszechny wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej - podsumowała rzeczniczka.
Przemysław Terlecki
Idź do oryginalnego materiału