Urszula Jóźwiak, Prezes Fundacji XBW: „Kochaj swoją pracę, a nie przepracujesz ani jednego dnia” to hasło króluje na profilach społecznościowych trenerów mentalnych, coachów i samozwańczych guru motywacji. Brzmi pięknie, niemal jak zaklęcie dla niedzielnego indyka. Ale czy rzeczywiście każdy musi kochać swoją pracę, by osiągnąć szczęście? A może ta „miłość” to tylko sprytny sposób na to, by pracować 24/7 i jeszcze się z tego cieszyć?
Spis treści
- Urszula Jóźwiak: Trzeba postawić jasne granice pomiędzy sferą prywatną a zawodową.
- Urszula Jóźwiak: Im więcej robisz, tym lepszym człowiekiem się stajesz?
- Urszula Jóźwiak: Młodzi ludzie nie traktują pracy jedynie jako źródła dochodu
- Kim jest Urszula Jóźwiak?
Urszula Jóźwiak: Trzeba postawić jasne granice pomiędzy sferą prywatną a zawodową.
Zdaniem amerykańskiego psychologa Adama Granta kochanie swojej pracy prowadzi do tego, iż staje się ona całym Twoim życiem. Skutkiem czego nie masz czasu w nic innego, a wypalenie zawodowe to już tylko kwestia czasu. W końcu nikt nie może być w gotowości non stop – czasem trzeba się wylogować. Zdaniem Granta: „Zachowanie balansu pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym ma najważniejsze znaczenie dla dobrego samopoczucia”. Czy to oznacza, iż nie można kochać swojej pracy? Oczywiście, iż można, ale trzeba postawić jasne granice pomiędzy sferą prywatną a zawodową. A to łatwe nie jest.
Urszula Jóźwiak: Im więcej robisz, tym lepszym człowiekiem się stajesz?
Osobiście przez cały czas się tego uczę. Doskonale wiem, jak trudno powiedzieć sobie „stop”, gdy nowy projekt już kusi, a w głowie układa się kolejny i kolejny. Ale czy to faktycznie moje przekonanie, czy tylko wpojony od dziecka kult pracy, w którym im więcej robisz, tym lepszym człowiekiem się stajesz?
Zofia Smełka-Leszczyńska w swojej głośnej książce „Cześć pracy. O kulturze zap***dolu” podkreśla, iż istnieje ogromna różnica między otwartością na czerpanie przyjemności z pracy a wmawianiem przez pracodawcę, iż to „wspaniała przygoda”. I coś w tym jest. Hasła w stylu „oferujemy rodzinną atmosferę” i „samorealizację” to chleb powszedni ogłoszeń rekrutacyjnych. Ale powiedzmy sobie szczerze: firma to nie rodzina (no chyba, iż pracujesz w rodzinnej firmie). Praca może dawać satysfakcję, może być choćby fajna, ale dobrze by było, gdyby poza nią istniało też normalne życie.
Urszula Jóźwiak: Młodzi ludzie nie traktują pracy jedynie jako źródła dochodu
Każde pokolenie patrzy na to inaczej. Milenialsi (pokolenie Y, ur. 1981-1996), choć ambitni, ale chcą zachować work-life balance. Pokolenie Z (ur. po 1996) robi to jeszcze lepiej, ale ma inną „slabość” – chce zmieniać świat. I dobrze! Z badań przeprowadzonych w ramach „Konkursu Pracodawca Godny Zaufania” wynika, iż młodzi ludzie nie traktują pracy jedynie jako źródła dochodu.
Oczekują samorealizacji i sensu, chcą pracować w firmach odpowiedzialnych i ekologicznych, traktujących z szacunkiem zarówno pracowników, jak i środowisko. Co więcej, mają świadomość, iż godziny pracy to godziny pracy, a po nich telefon milknie. I są w tym bardzo konsekwentni. I wiecie co? Mają rację, choć na tle milenialsów i boomersów, którzy zachowania równowagi pomiędzy pracą a domem dopiero się uczą, wyglądają jakby na pracy im wcale nie zależało.
Urszula Jóźwiak: Powoli zaczynam łapać ten słynny work-life balance
Pamiętam, jak moja teściowa (wspaniała kobieta, nijak niepasująca do stereotypów – i nie, nie piszę tego dla punktów, bo szanse, iż to przeczyta, są raczej niewielkie) opowiadała mi, iż wychodziła z pracy o 15:00 i koniec. Potem był czas na dzieci, dom, przyjemności. Dziś patrzy na mnie i mojego męża, jak wieczorami stukamy w klawiatury, odbieramy telefony w weekendy i wzrusza ramionami – „takie czasy”. My sami też staramy się znaleźć zdrowe granice.
Ja serio lubię pracować. Lubię też robić nic. Lubię biegać, uczyć się, a potem znowu nie robić nic. I powoli zaczynam łapać ten słynny work-life balance. A Wy?
Kim jest Urszula Jóźwiak?
Urszula Jóźwiak jest absolwentką Wydziału Filozofii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim. Jest prezesem Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego i ekspertem Instytutu ESG. Ponadto wydaje portal RaportCSR.pl i magazyn Raport ESG – pierwsze czasopismo, dotyczące w całości tematyki ESG w Polsce. Jest pomysłodawczynią i organizatorką Kongresu ESG – pierwszego okrągłego stołu w Polsce poświęconego kwestiom ESG dla wszystkich zainteresowanych grup. Od lat zajmuje się także organizacją Forum i Konkursu „Pracodawca Godny Zaufania”.
Agencja Informacyjna, Opinie / NBS, źródło: Urszula Jóźwiak Linkedin / Fot. Urszula Jóźwiak Linkedin