Usprawiedliwiona nieobecność poszkodowanych. 10 płatnych dni albo inne opcje

2 dni temu
Zdjęcie: Polsat News


Poszkodowani powodzią, która dotknęła południe Polski, mogą wziąć 10-dniowy, płatny urlop - takie prawo daje ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Powodzianie mogą też skorzystać z urlopu na żądanie albo wziąć wolne z powodu siły wyższej. A jeżeli woda uszkodziła żłobek, przedszkole czy szkołę - mają prawo wziąć urlop na opiekę nad dzieckiem do ósmego roku życia.


Jeżeli w związku ze skutkami powodzi pracownik nie może przyjść do pracy, to jego nieobecność będzie uznana za usprawiedliwioną na podstawie art. 8 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.


Powódź 2024. 10 dni wolnego za minimum płacy


Zgodnie z tym przepisem: Podstawę usprawiedliwienia nieobecności pracownika w pracy stanowi faktyczna niemożność świadczenia pracy w związku z powodzią. “Za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy (…) pracownikowi przysługuje prawo do odpowiedniej części minimalnego wynagrodzenia za pracę, (…) przez okres nie dłuższy niż 10 dni roboczych wynikających z rozkładu czasu pracy pracownika” - czytamy w ustawie. Reklama


Kolejną opcją jest urlop na żądanie. On też przysługuje w nagłych wypadkach losowych. Przerwa w pracy może trwać nie dłużej niż cztery dni. Pracodawca jest obowiązany udzielić na nią zgody. Pracownik zaś musi zgłosić żądanie wzięcia wolnego najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Ponieważ jest on traktowany jak urlop wypoczynkowy, pracownik otrzymuje 100 procent wynagrodzenia.


Dwa dni na siłę wyższą


Poszkodowanym z powodu powodzi przysługuje też wolne z powodu siły wyższej. Przepis ten został ujęty w art. 148 (1) Kodeksu pracy: „Pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy, w wymiarze 2 dni albo 16 godzin, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, o ile jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.”


Zgodnie z Kodeksem pracy, zatrudniony może liczyć na honorarium w wysokości połowy wynagrodzenia. Pracodawca jest obowiązany udzielić takiego zwolnienia po tym jak pracownik wystąpi do niego z wnioskiem. Musi go złożyć najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia. Artykuł 148 nie precyzuje formy zgłoszenia wolnego z powodu siły wyższej. Oznacza to, iż można wnioskować o nieobecność zarówno ustnie jak i elektronicznie. Dopuszczalny jest zarówno telefon, jak i wiadomość sms.
Osoba dotknięta powodzią może także wziąć urlop na opiekę nad dzieckiem. Gdy z powodu klęski zostanie zamknięty żłobek, przedszkole lub szkoła, pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego na dziecko do 8 roku życia. Ważne jest jednak, aby rodzic był objęty ubezpieczeniem chorobowym, gdyż dzięki temu jego nieobecność w pracy będzie usprawiedliwiona.
Idź do oryginalnego materiału