Uzbierał w PPK ponad milion złotych. Polacy traktują to jak lokatę w banku. Wypłacają krocie

1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl


Rekordzista w PPK zgromadził ponad milion złotych, natomiast największe wypłaty wynosiły kilkaset tysięcy. W teorii państwowy program miał być wsparciem dla Polaków w czasie emerytury. Wiele osób traktuje jednak to rozwiązanie niczym krótkoterminową lokatę bankową. Niektórym bardzo się opłaca.
PPK to Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli program długoterminowego oszczędzania. Przy wsparciu pracodawcy i państwa pozwala na gromadzenie dodatkowych oszczędności z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu wieku emerytalnego. Możliwe jest również wcześniejsze wycofanie środków, z czego korzysta spora część Polaków. Niektórym udaje się choćby wypłacić aż kilkaset tysięcy złotych.


REKLAMA


Zobacz wideo Maciej Samcik radzi, jak inwestować mały kapitał: PPK


Rezygnacja z PPK - co z pieniędzmi? Polacy wypłacają miliony
Przy wypłacie przed 60. rokiem życia uczestnicy PPK odzyskują wszystkie swoje składki i dodatkowo otrzymują 70 proc. środków pochodzących od pracodawcy. Pozostała część przekazywana jest do ZUS na poczet przyszłej emerytury. Wówczas traci się również wpłatę powitalną oraz dopłaty roczne od państwa. Pomimo tego wciąż zysk może być dość spory, dlatego wiele osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Nie czeka, ale wypłaca pieniądze przedterminowo, zyskując dzięki temu stosunkowo szybki i duży zarobek. Ponadto takich wypłat można dokonywać co miesiąc.
Jak wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), drugi kwartał 2024 był rekordowy, jeżeli chodzi o usuwanie środków z PPK. W tym czasie z takiej opcji skorzystało aż 187 tysięcy Polaków, wypłacając łącznie 498 milionów złotych. Dla porównania w całym 2023 roku pobrano zaledwie 400 milionów złotych. Zdaniem dr. Łukasza Wacławika z wydziału zarządzania krakowskiego AGH, cytowanego przez serwis Next Gazeta.pl, powód takich działań jest dość oczywisty. Wiele osób zwyczajnie "nie wierzy, iż to, co dziś oszczędzamy w ZUS czy w OFE na starość odzyskamy", dlatego też wolą traktować program niczym lokatę bankową, na której można wiele zyskać w stosunkowo krótkim czasie. Dla części jest to również zastrzyk gotówki przed wakacjami czy remontem.


PPK konto. Polacy w rok potrafią uzbierać kilka tysięcy złotych
Zaoszczędzona kwota na koncie w PPK zależy od wynagrodzenia. Z obliczeń serwisu Business Insider wynika, iż osoby z minimalną krajową - wynosząca w tej chwili 4 666 złotych brutto - w ciągu roku uzbierają około 2,5 tysiąca złotych. Kwota potrącona z pensji będzie wynosić w każdym miesiącu około 93 złote, natomiast wraz z dopłatą pracodawcy na konto wpłynie ponad 160 złotych. Im wyższe wynagrodzenie, tym większe składki i dopłaty. Wszystko dlatego, iż do PPK trafia standardowo 2 proc. wypłaty pracownika i 1,5 proc. ze strony pracodawcy. W przypadku osób zarabiających średnią krajową wynoszącą 8673 złote po 12 miesiącach na rachunku pojawią się dodatkowe 4 tysiące złotych.
Zobacz też: Jak obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop? Wiele zależy od kalendarza


Z informacji przekazanych Business Insiderowi przez Polski Fundusz Rozwoju wynika, iż rekordzista na swoim rachunku uzbierał około 1,2 miliona złotych. Największa wypłata przed osiągnięciem 60. roku życia wyniosła zaś około 800 tysięcy złotych, a po ukończeniu 60 lat około 490 tysięcy złotych. Warto zaznaczyć, iż średnia kwota środków zgromadzonych na rachunku prowadzonym krócej niż rok wynosi 8 520 złotych. Uczestnicy, którzy oszczędzają od ponad 12 miesięcy, uzbierali średnio 15 350 złotych.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału