Vaude x UPM lansują pierwszy projekt bio polaru

fashionbiznes.pl 1 rok temu

Niemiecka marka outdoorowa Vaude Sport połączyła siły z fińskim liderem w przemyśle leśnym – UPM Biochemicals. Efektem współpracy jest pierwszy na świecie polar wykonany z bio poliestru.

Innowacyjny polar z poliestru drzewnego

Innowacyjne ubranie sportowe oficjalnie ujrzy światło dzienne podczas zbliżających się targów sportowych – ISPO Munich 2023. Do zaprojektowania tego rewolucyjnego polaru wykorzystano poliester pochodzenia drzewnego. Tkanina nie ma swojego źródła w nieodnawialnych paliwach kopalnych. Natomiast jej kluczową innowacją jest zastąpienie 30% glikolu monoetylenowego (MEG) w żywicy poliestrowej nowym glikolem biomonoetylenowym (BioMEG). Jest to autorski proces opracowany przez UPM i ukryty za nazwą BioPura. Takie rozwiązanie jest kompatybilne z istniejącymi już procesami produkcji materiałów typu poliester. Równocześnie jednak jest zrównoważone i czerpie z idei recyklingu.

Nowy projekt bio polaru od Vaude ma pokazać, iż zrównoważony rozwój w modzie i sporcie jest realną opcją. Ma on także zainspirować do zmian w całej branży.

„Produkcja odzieży wierzchniej wykonanej z biochemikaliów jest częścią naszej zmiany w kierunku wykorzystania materiałów odnawialnych w łańcuchu wartości tekstyliów i odzieży – chcemy, aby 90 procent wszystkich naszych produktów miało bio-pochodzenie lub zawierało więcej niż 50 procent materiałów pochodzących z recyklingu.” – powiedział René Bethmann, Senior Innovation Manager marki Vaud.

Vaude i UPM: co to za marki?

Vaude to marka odzieży i akcesoriów sportowo-outdoorowych, która od lat poszukuje zrównoważonych rozwiązań, np. projektuje funkcjonalną odzież ze starych opon samochodowych. Jej celem jest dostarczanie jakościowych produktów przy równoczesnym zredukowaniu śladu węglowego i stopniowym odchodzeniu od produktów opartych na paliwach nieodnawialnych.

Z kolei UPM to fińskie przedsiębiorstwo z tradycjami, które prowadzi bioprzemysł leśny oraz jest liderem w obszarze zrównoważonego etykietowania. Ich misja to odpowiedzialne rozwiązania, które zastępują materiały bazujące na paliwach kopalnych, a także wykorzystujące pozostałości produkcyjne.

Nowy projekt bio polaru jest częścią większej inicjatywy UPM. Fińska firma zdecydowała się na otwarcie w Niemczech pierwszej na świecie biorafinerii na skalę przemysłową. Jej lokalizacją będzie Leuna w Saksonii. Inwestycja w jej zbudowanie i otwarcie wyniosła 1180 milionów euro. Biorafineria będzie zajmować się przetwarzaniem drewna pozyskiwanego w sposób zrównoważony na biochemikalia. Te następnie będą wykorzystywane w procesie odchodzenia od paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii w różnych gałęziach przemysłu.

Zdjęcie główne: Instagram @vaudesport

Idź do oryginalnego materiału