W Łagiewnikach kolejarze modlili się za pracowników PKP Cargo

solidarnosc.krakow.pl 4 miesięcy temu

14 września odbyła się XXII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kolejarzy do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich, która odbywała się pod hasłem: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Mimo złej pogody pielgrzymka rozpoczęła się od kolejarskiej Drogi Krzyżowej wzdłuż stacji rozstawionych w pobliżu sanktuarium.

Nabożeństwo pielgrzymkowe poprzedzono konferencją dla pielgrzymów, wygłoszoną przez moderatora Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich ks. Ryszarda Marciniaka, a zatytułowaną „Jestem znakiem sprzeciwu dla świata”. przebiegać będzie pod hasłem: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Kapłan w swym wystąpieniu odniósł się do aktualnej sytuacji politycznej w kraju, gdzie przedmiotem prześladowań stali się znów chrześcijanie. – Czas, wzorując się na wielkim prymasie naszego kraju, kardynale Stefanie Wyszyńskim, powiedzieć głośno „non possumus” władzy i przeciwstawić się prześladowaniu kapłanów i wierzących w ogóle – mówił ks. Marciniak, który wzywał do mobilizacji chrześcijan we współczesnej Polsce. – Czas najwyższy, by w tych wszystkich kandydatów na kandydatów na prezydenta, w zbliżających się wyborach prezydenckich zapytać o to o co nikt nie odważa się zapytać! A więc o to „Czy kocha Polskę i Polaków?” „Czy chce ich dobra?” „Czy kocha Najświętszą Marię Pannę, przecież Królową Polski?” „Czy będzie bronił interesów chrześcijan w naszym kraju, w którym większość to właśnie chrześcijanie?” Tymczasem choćby po prawej stronie sceny politycznej takich pytań się obawiają! Ważniejsze wydają dywagacje to, kto będzie, a kto nie będzie głosował na danego kandydata! Dlatego trzeba uświadomić sobie, jakie są obowiązki chrześcijanina i katolika! Trzeba uświadomić sobie, iż obowiązkiem katolika jest głosować na kandydata, który gwarantuje realizację katolickich prawd wiary, więc wynik głosowania w kraju z większością katolicką powinien być przewidywalny! jeżeli nie jest, oznacza to, iż polski katolicyzm jest ułomny i zafałszowany! – mówił kapłan.

Mszę św. pielgrzymki koncelebrował ks. bp Jan Zając wraz z księżmi kapelanami środowisk kolejarskich z całej Polski, który w tych dniach obchodzi jubileusz 20. lecia posługi biskupiej w Krakowie i wygłosił też homilię, w której przypomniał, iż władza, która niszczy tysiące miejsc pracy na kolei, wybrana została też przez kolejarzy, którzy tracą zatrudnienie.

Kolejarze w modlitwie powszechnej modlili się także w intencji pracowników PKP Cargo, którzy tracą dziś pracę, w intencji uczniów i nauczycieli szkół kolejarskich oraz za dusze kolejarzy, którzy zginęli w katastrofach wykonując swe obowiązki oraz tych, którzy odeszli z tego świata ze względu na wiek lub trapiące ich choroby.

Mszę św. zakończyła wspólna modlitwa za Ojczyznę autorstwa ks. Piotra Skargi oraz odśpiewanie pieśni „Boże coś Polskę”.

Pielgrzymkę uświetnił występ kolejarskiej orkiestry dętej ze Zduńskiej Woli – Karsznica.

W uroczystościach w krakowskich Łagiewnikach uczestniczyli: marszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, pos. PIS Andrzej Adamczyk, były minister infrastruktury, zastępca przewodniczącego Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” Daniel Pokuta oraz prezesi i dyrektorzy wszystkich spółek kolejowych w Polsce.

Tekst i zdjęcia: Adam Zyzman

Idź do oryginalnego materiału