W obronie demokracji, przeciw prawicowemu populizmowi

2 dni temu

21 lipca w Santiago de Chile odbyło się spotkanie przywódców Chile, Brazylii, Hiszpanii, Kolumbii i Urugwaju. Hasłem przewodnim spotkania było zawołanie Demokracia Siempre!, “Demokracja Zawsze!”

“W Brazylii nowa próba zamachu stanu krótko po wyborach 2022 pokazała, iż walka z faszyzmem musi być trwała. Bez kwestionowania powodów napędzających wezwanie do autorytarnych rozwiązań, będziemy kręcić się w kółko.

Wśród gruzów neoliberalizmu odziedziczyliśmy masę opuszczonych i wykluczonych, łatwych zdobyczy odrzucających politykę poszukiwaczy przygód”, powiedział podczas spotkania prezydent Brazylii Inacio Lula da Silva, wskazując tym samym problem narastającej fali prawicowego populizmu jako najbardziej palący dla politycznej, gospodarczej i instytucjonalnej formy przyszłości regionu.

Lula świetnie zdiagnozował także politykę prowadzoną przez takich przywódców jak Nayib Bukele (Salvador) czy Javier Milei (Argentyna): „Zorganizowana międzynarodowo skrajna prawica oferuje nowy Konsensus Waszyngtoński. Wrogowie demokracji nie uciekają się już do dyplomacji czołgów i dział. Kontrolują algorytmy, sieją nienawiść i szerzą strach. Promują wojnę kulturową. Używają handlu jako narzędzia przymusu i szantażu. Atakują instytucje, naukę i uniwersytety. Skrajna prawica latynoamerykańska jest podporządkowana i tęskni za starożytną hegemonią. Jest antysuwerenna i abdykuje samostanowienie narodów. To główne zagrożenie dla budowy zintegrowanego, rozwiniętego i autonomicznego kontynentu.”

Sygnatariusze listu otwartego, który powstał na skutek spotkania w Santiago de Chile wskazują, iż demokrację należy rozumieć jako przestrzeń do możliwie szerokiego działania nie tylko partii politycznych, ale także takich podmiotów jak związki zawodowe, organizacje lokatorskie, rolne, studenckie, czy zrzeszające ludność rdzenną. Istotnym elementem spotkania była troska o demokratyczną kontrolę nad platformami cyfrowymi:

„Zgadzamy się co do konieczności uregulowania platform cyfrowych i walki z dezinformacją, przywrócenia państwu możliwości ochrony swoich obywateli. Kluczem do swobodnej i mnogiej debaty publicznej jest przejrzystość danych i globalne zarządzanie cyfrowe.

Wolności słowa nie należy mylić z przyzwoleniem na podżeganie do przemocy, szerzenie nienawiści, popełnianie przestępstw i atak na demokratyczną praworządność.”

Istotnym elementem odnowy demokracji oddolnej musi być także jasne komunikowanie problemu nierówności:

„Jeśli nie mamy kompetencji, aby wywołać w ludzkości oburzenie wobec nierówności, nie zmienimy świata.”

W swoim przemówieniu w Santiago de Chile prezydent Lula wspomniał też o brazylijskim dysydencie politycznym Emirze Saderze, którego zapożyczone z „18 brumaire’a Ludwika Bonaparte” zawołanie „Dobrze ryjesz stary krecie” będzie doskonałym dopełnieniem również tego tekstu.

Idź do oryginalnego materiału