W obronie PKP Cargo

solidarnosc.rzeszow.org.pl 2 miesięcy temu

Wczoraj w Przemyślu odbyła się pikieta zorganizowana przez NSZZ „Solidarność” Region Ziemia Przemyska, w której wzięli udział członkowie związku reprezentujący zakłady pracy z całego regionu. Pikieta miała na celu wyrażenie sprzeciwu wobec planów likwidacji PKP Cargo oraz zwolnień pracowników. Uczestnicy złożyli petycję pod urzędem miasta oraz biurem poselskim posła PO.
W petycji, adresowanej do Ministra Infrastruktury, Prezesa PKP S.A. oraz p.o. Prezesa PKP CARGO S.A., domagają się zaprzestania działań mających na celu likwidację miejsc pracy w obszarze stacji Żurawica – Medyka, gdzie zatrudnionych jest ponad 400 osób. W regionie Przemyśla, gdzie stopa bezrobocia wynosi 15,4%, takie decyzje mogą prowadzić do poważnych konsekwencji społecznych.
Związkowcy podkreślają, iż brak dialogu ze strony zarządu oraz nieprzemyślane działania mogą zaszkodzić nie tylko pracownikom, ale również całemu narodowemu przewoźnikowi kolejowemu. Wzywają do konstruktywnego dialogu oraz poszanowania praw pracowników, oczekując planu poprawy sytuacji finansowej PKP CARGO, który zapewni zachowanie miejsc pracy.
Działacze Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ Solidarność oraz związkowcy z Mielca, Ropczyc i Rzeszowa też wsparli swoją obecnością żądania protestujących.

PETYCJA
Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”
w sprawie obrony zakładu i miejsc pracy przed likwidacją
PKP CARGO S.A. Południowy Zakład Spółki obszar stacji Żurawica – Medyka

Działając w imieniu pracowników PKP CARGO S.A. Południowy Zakład Spółki zatrudnionych w obszarze stacji Żurawica – Medyka, żądamy zaprzestania działań zmierzających do likwidacji miejsc pracy dla zatrudnianych na tym terenie ponad 400 osób, skazując pracowników
i ich rodziny na wykluczenie społeczne. Zaznaczyć należy, iż na terenie powiatu przemyskiego skala bezrobocia sięga 15,4 % przy średniej stopie w Polsce 5,4 %.
W sytuacji braku prawdziwego dialogu ze stroną społeczną, a także braku konkretnego programu naprawczego i innych rozwiązań poprawy sytuacji finansowej Spółki, przerzucanie głównego ciężaru polepszenia sytuacji Spółki na pracowników jest nie do zaakceptowania. Niezrozumiałe dla nas są kroki podjęte przez p.o. Prezesa Spółki Marcina Wojewódkę, które zmierzają do zamknięcia PKP CARGO S.A. Południowy Zakład Spółki obszar stacji Żurawica – Medyka położonego bezpośrednio przy granicy z Ukrainą, gdzie od ponad dwóch lat nieprzerwanie prowadzone są działania wojenne i gdzie pracownicy Spółki obsługujący transporty wojskowe udające się na front odgrywają istotną rolę w strategii obronności kraju. Ponad 1,5 mln uchodźcom, którzy przeszli przez przejście graniczne w Medyce, przez wiele miesięcy udzielali pomocy mieszkańcy tego obszary, w tym pracownicy PKP CARGO S.A. i ich rodziny. Należy zadać pytanie – czy likwidacja miejsc pracy w tym miejscu PKP CARGO S.A. Południowy Zakład Spółki ma być nagrodą za okazane wsparcie społeczności tego Regionu dla rzeszy uchodźców uciekających z objętej konfliktem zbrojnym Ukrainy?
Pomysły poprawy sytuacji w PKP CARGO S.A. realizowane przez p.o. Prezesa Marcina Wojewódkę szkodzą Spółce i niszczą dorobek narodowego przewoźnika kolejowego, jednego z największych w Europie, oddając tym samym rynek przewozów towarowych podmiotom prywatnym i zagranicznym. Taki plan budzi nasz kategoryczny sprzeciw tym bardziej, iż PKP CARGO S.A. zgodnie z ustawą o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe” nie może zostać postawione w stan upadłości.
Rzeczpospolita Polska jako państwo i obecne władze, które je reprezentują są zobligowane do zapewnienia bezpieczeństwa polskim rodzinom i szczególnie je chronić w imię dobra wspólnego.
Region Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” żąda wycofania się ze szkodliwych działań likwidacji miejsc pracy dla zatrudnionych w PKP CARGO S.A. Południowy Zakład Spółki obszar stacji Żurawica – Medyka i podjęcie konstruktywnego dialogu z poszanowaniem strony społecznej i wypracowania planu poprawy sytuacji finansowej Spółki zachowując miejsca pracy.

Podstawa prawna: art. 63 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej art. 2 ust. 1 Ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach

O zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych zarząd PKP Cargo SA poinformował stronę związkową 3 lipca. Z informacji przekazanej przez pracodawcę wynika, iż pracę stracą 4142 osoby, czyli jedna trzecia załogi. Z informacji przekazanych związkom wynika, iż zwalniane osoby miałyby otrzymać wyłącznie odprawy przewidziane w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. W zależności od stażu pracy, będzie to równowartość od jednego do trzech miesięcznych wynagrodzeń.
Wcześniej w spółce wprowadzono tzw. nieświadczenie pracy, które docelowo ma objąć do 30 proc. pracowników. W tej chwili na nieświadczeniu pracy przebywa ok. 3 tys. osób.
Krajowa Sekcja Kolejarzy NSZZ Solidarność wyraziła stanowczy protest wobec działań obecnego Zarządu PKP CARGO w stosunku do pracowników zatrudnionych w tej spółce oraz spółkach zależnych. Uzasadniając, iż planowane masowe zwolnienia pracowników spowodują degradację spółki i brak możliwości wykonywania bieżących zadań przewozowych, w szczególności, tak istotnych kwestii jak obronność kraju realizowaną poprzez transporty wojskowe.
Związkowcy uważają, iż działania obecnego zarządu mogą doprowadzić do eliminacji narodowego, strategicznego przewoźnika i oddania rynku przewozów towarowych w „obce ręce”.
Kolejarska Solidarność podkreśliła, iż tak duże zwolnienia doprowadzą do zubożenia i braku możliwości egzystencji tysięcy rodzin kolejarskich.
Wyraziła też poparcie dla pracowników walczących o swoje miejsca pracy oraz utrzymanie wiodącej roli spółki PKP CARGO na rynku przewozów towarowych.

Idź do oryginalnego materiału