W polskiej policji brakuje rąk do pracy. Planowana podwyżka demotywuje. "Nie jesteście ważni"

1 dzień temu
Polska policja mierzy się z ogromnymi brakami w kadrze. Wolnych pozostaje ponad 12 proc. etatów. Sytuację może pogorszyć propozycja rządu w sprawie podwyżki w sferze budżetowej. Pensje mają pójść do góry o zaledwie 3 proc. Niektórzy pracownicy mogą czuć się poszkodowani.
Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, na dzień 1 lipca 2025 roku w Polsce było nieco ponad 97 aktywnych funkcjonariuszy. Wakaty sięgają zaś aż 12,3 proc., co daje blisko 13,5 tys. wolnych stanowisk. Choć były szef MSWiA zapewniał, iż nastąpił wzrost zainteresowania służbą, sytuacja wciąż nie jest zbyt ciekawa. Polska oficjalnie znajduje się poniżej średniej unijnej pod względem liczby funkcjonariuszy.


REKLAMA


Zobacz wideo Interwencja we Wrocławiu. Policjantki wybiły szybę w aucie. "Ludzie, przecież ja nic nie zrobiłam!"


Praca w policji. Kilkanaście tysięcy stanowisk wciąż jest wolnych
Aby zostać policjantem w Polsce, trzeba mieć co najmniej 18 lat, posiadać polskie obywatelstwo, pełnię praw publicznych, minimum średnie wykształcenie i nie być karanym. Kandydaci dodatkowo przechodzą także testy sprawnościowe, psychologiczne i lekarskie. Choć zainteresowanie służbą jest spore, już w 2023 roku liczba policjantów zaczęła drastycznie spadać. Wówczas liczba funkcjonariuszy zmalała o ponad 4 tysiące - do 96 tysięcy osób. Mimo upływu lat sytuacja nie uległa zbyt dużej poprawie, ponieważ według stanu na dzień 1 lipca 2025 roku w Polsce mieliśmy 97 052 policjantów. Rząd zapewnia jednak, iż nadchodzą dobre czasy dla lokalnych służb.
Od kilku miesięcy obserwujemy pozytywny trend - więcej osób wstępuje do służby, niż z niej odchodzi. Dzięki temu liczba wakatów będzie się systematycznie zmniejszać. Dużą rolę odgrywają konkretne działania MSWiA, takie jak wprowadzenie dodatku mieszkaniowego dla funkcjonariuszy
- mówił w czerwcu tego roku w czerwcu były szef MSWiA, Tomasz Siemoniak, cytowany przez Radio Plus. Mimo to Polska przez cały czas znajduje się poniżej średniej unijnej pod względem liczby funkcjonariuszy. Zajmuje 6. miejsce od końca, jeżeli chodzi o liczbę policjantów na 100 tysięcy mieszkańców. Dane Eurostatu wskazują, iż w naszym kraju przypada około 268 policjantów na 100 tysięcy obywateli, a średnia unijna wynosi prawie 342 funkcjonariuszy. W rozmowie z PAP szef Komendy Głównej Policji, nadinsp. Marek Boroń, stwierdził, iż jedną z głównych tego przyczyn jest brak odpowiedniego procesu szkolenia, profilowania i przygotowywania kandydatów do służby. Są jednak też inne kwestie, które mogą mieć wpływ na to, iż polska policja walczy brakami kadrowymi.


Policja zarobki. Podwyżki w sferze budżetowej za wiele nie zmienią
W ostatnich dniach sporą uwagę przykuwa temat podwyżki dla tak zwanej budżetówki. Zgodnie z planem wynagrodzenia mają wzrosnąć jedynie o 3 proc.
Sprawdź również: Ta branża rozdaje teraz karty. Zarabiają 3 tysiące więcej niż rok temu


Propozycja wzrostu wynagrodzeń o 3 proc. sprowadzona do wskaźnika nominalnie pokrywającego inflację jest nie tyle propozycją, co komunikatem, iż państwo nie widzi, nie słyszy i nie rozumie
- skomentowała na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego Joanna Stec-Trzpil, przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Policji (ZZPP), cytowana przez portal Gazeta.pl. Przypomniała również, iż co piąty pracownik policji nie nosi munduru, ale także służy Polsce. Przykładem jest informatyk z przygranicznej jednostki, który otrzymuje minimalne wynagrodzenie czy pełnomocniczka do spraw ochrony informacji niejawnych zarabiająca tyle, co kasjerzy.
Panie ministrze finansów, pan i ministerstwo, które pan nadzoruje, zapomniało, iż za każdą decyzją o 3 proc. podwyżek stoją ludzie, nie rubryki
- stwierdziła Joanna Stec-Trzpil. Jej zdaniem podwyżka w wysokości 3 proc. to żaden wzrost.
To stagnacja, to demotywacja, to komunikat - nie jesteście ważni
- podsumowała. Warto jednak pamiętać, iż zarobki standardowych funkcjonariuszy wyglądają nieco inaczej i zależą przede wszystkim od stażu służby, osiągniętego stopnia oraz pełnionego stanowiska. Pensje w służbach mundurowych, o których więcej pisaliśmy w jednym w poprzednich artykułów, zaczynają się od 6 305,50 złotych brutto.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.


Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału