W pracy jest zimno? Możesz odmówić wykonywania obowiązków. Wynagrodzenie i tak ci przysługuje

2 godzin temu
Zdjęcie: W pracy jest zimno? Możesz odmówić wykonywania obowiązków. Wynagrodzenie i tak ci przysługuje, istock/@MAXSHOT


Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom odpowiednie warunki. Dotyczy to m.in. temperatury w zakładzie pracy. Co zrobić, gdy jest za zimno? Zgodnie z przepisami możesz odmówić wykonywania zadań, ale tylko pod jednym warunkiem.
Zapewnienie przez pracodawcę odpowiednich warunków reguluje Kodeks pracy. Pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania obowiązków, kiedy sytuacja w firmie nie odpowiada przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy albo stwarza zagrożenie dla życia lub zdrowia. I z takim ryzykiem wiąże się właśnie zbyt niska temperatura. W tej kwestii przepisy dokładnie określają warunki, w jakich można przebywać. Kiedy można odmówić pracy?


REKLAMA


Zobacz wideo Zanim wygrał The Voice of Poland pracował na budowie. "To jest ciężka praca" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Jaka powinna być temperatura w pracy? Kodeks pracy nie pozostawia wątpliwości
Kiedy na zewnątrz jest mróz i pomieszczenia się wychładzają, pracodawca jest zobowiązany do utrzymania stałej temperatury, a jeżeli nie została ona zapewniona, pracownik może odmówić wykonywania zadań. W przypadku prac biurowych i lekkich prac fizycznych temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni Celsjusza, a w szatniach czy łazienkach nie może spaść poniżej 24 stopni. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy ze względu na technologię i wykorzystywane maszyny w pomieszczeniu nie może być zbyt ciepło. Dotyczy to na przykład pracy w chłodniach.


zimno w pracy istock/@AntonioGuillem


A co z pracami fizycznymi wykonywanymi na zewnątrz? W takim przypadku pracodawca jest zobowiązany zapewnić pomieszczenie do ogrzania i zmiany odzieży, w którym jest co najmniej 16 stopni. o ile nie jest to możliwe, powinien zapewnić inne źródło ciepła jak np. farelkę lub koksownik. jeżeli temperatura spadnie poniżej 10 stopni, pracodawca powinien także zapewnić pracownikom gorące napoje.


Czy pracownik może odmówić wykonywania pracy ze względu na zimno? W takiej sytuacji szef i tak musi ci zapłacić
Okazuje się, iż jeżeli pracodawca nie wywiązuje się z obowiązków, pracownik ma prawo zaprzestać pracy. - jeżeli z jakiegoś powodu nie będzie można zapewnić pracownikom wspomnianych temperatur dzięki istniejącej instalacji, oznaczać to będzie sytuację braku zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W związku z tym pracownicy będą mogli zaprzestać wykonywania pracy, jednak z zachowaniem prawa do wynagrodzenia – wyjaśnił Andrzej Bączkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa pracy W&W Consulting cytowany przez portal Infor. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Zobacz też: Czy pranie w 30 stopniach ma sens? Zdaniem ekspertów tak. Są też jednak wady tego rozwiązania
Idź do oryginalnego materiału