W Rzeszowie odbyło się posiedzenie Zespołu Parlamentarnego ds. rozwoju Podkarpacia poświęcone skutkom Zielonego Ładu dla naszego regionu

solidarnosc.rzeszow.org.pl 1 miesiąc temu

Posiedzenie odbyło się w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie

3 czerwca w Rzeszowie odbyło się wyjazdowe posiedzenie Zespołu Parlamentarnego ds. rozwoju Podkarpacia poświęcone skutkom Zielonego Ładu dla naszego regionu. Prowadziła je poseł na Sejm RP Ewa Leniart, przewodnicząca Zespołu, w skład którego wchodzi 12 posłów z klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.

Przewodnicząca poruszyła aspekt zmian społecznych w kontekście Zielonego Ładu i konsekwencji wprowadzenia unijnych regulacji prawnych, które dotkną Polaków. Szczególną uwagę zwróciła na tzw. dyrektywę budynkową, która ma zmniejszyć emisje i zużycie energii w budynkach wielo i jednorodzinnych, co będzie zbyt kosztowne, zwłaszcza dla mieszkańców Podkarpacia.
Na posiedzenie Zespołu zaproszeni zostali goście, którzy odnieśli się do inicjatyw politycznych UE, mających na celu transformację ekologiczną i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.
Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego wskazał na zmiany dla Podkarpacia i konsekwencjach finansowych, których nie będą wstanie udźwignąć samorządy oraz przedsiębiorcy prowadzący małe i średnie firmy. Wymogi Zielonego Ładu uderzą również w podkarpackie rolnictwo, które składa się głównie z małych gospodarstw. Samorządy pierwsze odczują skutki finansowe i społeczne unijnej transformacji, bo mieszkańcy w pierwszej kolejności zwrócą się o pomoc właśnie do nich, choćby z dyrektywą wymuszająca termomodernizację i wymianę źródeł ciepła. Podkreślił, iż w przygotowaniu unijnych przepisów zabrakło konsultacji na poziomie międzynarodowym i krajowym.
Natomiast w formule online Małgorzata Golińska poseł na Sejm RP naświetliła zmiany prawne związane z wprowadzeniem unijnej strategii oraz ich wpływie na środowisko, a profesor Małgorzata Bzowska-Bakalarz z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie przedstawiła perspektywę rolniczą Zielonego Ładu oraz omówiła zmiany w sektorze, wynikające z nowych regulacji.

NSZZ Solidarność rozpoczął akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o ogólnokrajowe referendum ws. Zielonego Ładu. Solidarność uważa, iż Polacy powinni wypowiedzieć się w tak ważnym temacie, bowiem Zielony Ład oznacza m.in. zniszczenie polskiego rolnictwa; zakaz ogrzewania gazem i węglem; zakaz aut spalinowych, czy przymusowe dostosowanie budynków do „zeroemisyjności”.
Podpisy można składać w zakładach pracy u przewodniczących Solidarności, w siedzibie Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” i Oddziałach w Mielcu, Leżajsku, Łańcucie, Ropczycach, Kolbuszowej i Strzyżowie.

Więcej o akcji zbierania podpisów
Idź do oryginalnego materiału