Zwolnienie lekarskie, znane powszechnie jako L4, to dokument wystawiany przez lekarza, który usprawiedliwia naszą nieobecność w pracy. Dzięki temu możemy w tym czasie zachować część przysługującego nam wynagrodzenia. Ten temat omawialiśmy szczegółowo w poprzednim artykule. Tym razem jednak skupimy się na długości trwania zwolnienia i tym, jakie wiążą się z tym obowiązki.
REKLAMA
Zobacz wideo Pracodawca będzie miał nowy obowiązek. Długo wyczekiwana zmiana dla pracowników
Kiedy iść do lekarza medycyny pracy po zwolnieniu lekarskim? W tych przypadkach pracodawca musi wystawić skierowanie
Jak wyjaśnia portal Prawo.pl, pracownik, który w wyniku choroby był niezdolny do pracy dłużej niż 30 dni, musi zostać skierowany na kontrolne badania lekarskie. Kwestię tę reguluje art. 229. Kodeksu pracy. Celem tych badań jest potwierdzenie naszej umiejętności wykonywania pracy na zajmowanym dotąd stanowisku. Skierowanie w tym przypadku dostaniemy od pracodawcy, a badania w miarę możliwości są wykonywane w godzinach pracy. Co ważne, w tym czasie zachowujemy pełne wynagrodzenie. jeżeli wizyta u lekarza medycyny pracy wiąże się z koniecznością podróży do innej miejscowości, dodatkowo przysługuje nam zwrot kosztów przejazdu zgodnie z zasadami obowiązującymi przy podróżach służbowych.
Zobacz też: W tym przypadku pracodawca nie może zmniejszyć wypłaty, ani cię zwolnić. Niewielu o tym pamięta
Powyższa sytuacja komplikuje się, gdy dany pracownik chce skorzystać od razu po L4 z urlopu wypoczynkowego lub urlopu na żądanie. Przez długi czas specjaliści zajmowali tu różne stanowiska, ale ostatecznie Sąd Najwyższy zadecydował, iż prawidłowe jest tylko jedno podejście. Co dokładnie przy tym uwzględniono?
Czy można wziąć urlop po zwolnieniu lekarskim? Sprawa komplikuje się przy dłuższej chorobie
Portal Poradnik Przedsiębiorcy wyjaśnia, iż sedno problemu we wspomnianym powyżej przypadku stanowi niezdolność pracownika do pracy. W przeszłości sądy wydawały orzecznictwa, iż przyznawanie urlopu po zwolnieniu dłuższym niż 30 dni jest prawidłowe bez odbycia badań kontrolnych, ponieważ pracownik podczas urlopu wypoczynkowego i tak nie pracuje, więc jego ewentualna niezdolność do pracy nie ma tu znaczenie. Inne orzecznictwa z kolei wskazywały, iż urlop wypoczynkowy i urlop na żądanie nie przysługują osobom niezdolnym do pracy. Zgodnie z tym argumentem wykonanie badań kontrolnych jest zatem niezbędne. Ostatecznie problem ten rozstrzygnął Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 2016 roku (sygn. akt III PK 9/16). Zgodnie z nim urlop wypoczynkowy po chorobie dłuższej niż 30 dni udzielony bez uzyskania zaświadczenia lekarskiego po kontrolnych badaniach jest nieprawidłowy.
Na koniec należy podkreślić, iż jeżeli po L4 trwającym dłużej niż 30 dni zgłosimy pracodawcy wniosek o urlop na żądanie i nie stawimy się do pracy pomimo niewykonania kontrolnych badań lekarskich, nasza nieobecność będzie traktowana jako usprawiedliwiona niepłatna.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.