Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy urlop wypoczynkowy przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę, w wymiarze 20 (gdy staż pracy danej osoby jest krótszy niż 10 lat) lub 26 dni (przy stażu pracy wynoszącym co najmniej 10 lat). Czas ten ma na celu umożliwienie odpoczynku i regeneracji sił. Nie zawsze jednak będzie to miało miejsce wtedy, gdy tego chcemy.
REKLAMA
Zobacz wideo Pracodawca będzie miał nowy obowiązek. Długo wyczekiwana zmiana dla pracowników
Czy plan urlopów jest obowiązkowy? O tym powinni pamiętać zarówno pracodawcy, jak i pracownicy
Plany urlopów nie są sporządzane w każdym miejscu pracy i jest to w pełni zgodne z przepisami. Jak wyjaśnia portal Infor, jeżeli w danym zakładzie nie działa zakładowa organizacja związkowa, automatycznie zwalnia to pracodawcę z obowiązku tworzenia planu urlopów. W pozostałych przypadkach zwolnienie jest wciąż możliwe, ale wówczas zakładowa organizacja związkowa musi wyrazić na to zgodę. Co więcej, przepisy nie określają, jaki okres musi obejmować plan urlopów. Oznacza to, iż w praktyce może być tworzony na rok lub miesiąc. Ważne, aby był on ustalony przed rozpoczęciem tego okresu. Niemniej niektóre kwestie są regulowane prawnie. Należy tu przywołać przede wszystkim art. 163 Kodeksu pracy, który mówi o tym, że:
Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.
Zobacz też: Urlop regeneracyjny dla wszystkich? Chcą wprowadzenia trzymiesięcznego wolnego po 7 latach pracy
Inaczej mówiąc, pracodawca nie musi uwzględniać próśb pracowników przy planowaniu urlopów, przy czym plan urlopów jest wiążący dla obu stron. Czy oznacza to jednak, iż musimy bezwzględnie dostosowywać się do postanowień przełożonego?
Czy urlop musi być wykorzystany zgodnie z planem? Kodeks pracy przewiduje pewne wyjątki
W kwestii przesunięcia urlopu wypoczynkowego ustalonego w planie urlopów istotnych informacji dostarcza nam art. 164 Kodeksu pracy, z którego dowiadujemy się, że:
Przesunięcie terminu urlopu może nastąpić na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami.
Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy i rynku pracy, dodaje na swoim blogu, iż przesunięcie urlopu następuje również w sytuacji, gdy pracownik nie może rozpocząć go w ustalonym terminie z powodu usprawiedliwionej nieobecności w pracy (np. choroby). Co ważne, pracodawca także może wprowadzać pewne zmiany w zakresie wyznaczonych terminów. Tym razem należy przywołać art. 167 Kodeksu pracy:
§ 1. Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.
§ 2. Pracodawca jest obowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu.
Portal Poradnik Przedsiębiorcy precyzuje, iż "nieprzewidzianymi okolicznościami" może być awaria, pożar, kontrola lub choroba osoby zastępującej. Odwołanie pracownika z urlopu jest traktowane jako polecenie służbowe, więc odmowa może skutkować choćby rozwiązaniem umowy. Niewykorzystana część urlopu musi zostać udzielona pracownikowi w późniejszym terminie.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.