W Warszawie zawyją syreny alarmowe. Miasto wydało komunikat dla mieszkańców

19 godzin temu
W Wielką Sobotę na terenie Warszawy zostaną włączone syreny systemu ostrzegania i alarmowania. To upamiętnienie ważnej rocznicy oraz test sprawdzający. O co dokładnie chodzi?
O co dokładnie chodzi: 19 kwietnia przypada 82. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Tego dnia w samo południe, na znak pamięci o wydarzeniach z 1943 roku, w Warszawie uruchomione zostaną syreny systemu ostrzegania i alarmowania. Zaraz potem, pod Pomnikiem Bohaterów Getta zostaną, złożone zostaną już tradycyjnie żółte kwiaty. Przypomnijmy, powstanie w getcie warszawskim było pierwszym zrywem w okupowanej przez Niemców Europie.


REKLAMA


Zobacz wideo Tak przebiegało powstanie w getcie warszawskim


Co trzeba wiedzieć: "Sygnał zostanie uruchomiony na terenie m.st. Warszawy i potrwa 1 minutę - będzie to sygnał ciągły" - przypominają przedstawiciele miasta. Dodano również, iż będzie to jednocześnie "test poprawności działania systemu ostrzegania w stolicy. W związku z tym mieszkańcy nie muszą podejmować żadnych czynności w związanych z włączeniem syren".


Kolejna Akcja Żonkile: Na ulice Warszawy wyruszą dziś wolontariusze i wolontariuszki z papierowymi żonkilami. Po raz 13. pod hasłem "Łączy nas pamięć" rusza akcja edukacyjna Żonkile. Jak mówi koordynatorka akcji z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Zosia Bojańczyk, to akcja, która przywraca pamięć o powstaniu w getcie warszawskim: - Przywraca pamięć o tych bohaterach, którzy walczyli z bronią w ręku. To jest akcja o tych cywilach, którzy stawiali opór, walcząc o każdą godzinę, o każdy dzień, o każdy miesiąc swojego życia. I to jest też akcja o tych, którzy wspierali powstanie z drugiej strony muru - podkreśla koordynatorka. Jedną z osób, która będzie rozdawać żonkile na warszawskim Ursynowie, jest Karolina Krzyżanowska. Wolontariuszka bierze udział w akcji od samego jej początku. Opowiada, iż szczególnie zainteresowani rocznicą są obcokrajowcy, z ogromną przyjemnością biorą żonkile, gdy dowiadują się, co wydarzyło się przed laty 19 kwietnia.


Dlaczego żółte kwiaty? Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przypomina, iż "powstanie i wojnę przeżyła zaledwie garstka Żydówek i Żydów". Wśród nich był Marek Edelman - to on zapoczątkował akcję składania żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta, które teraz są symbolem każdej rocznicy. "Nasze żonkile nawiązują do tej tradycji. Gdy je nosisz, pokazujesz, iż łączy nas pamięć o walczących i tysiącach cywilów ukrywających się w ruinach getta" - czytamy w publikacji muzeum.


Więcej na podobny temat przeczytasz w artykule: "Niespodziewane odkrycie na placu budowy gmachu UW w Warszawie. 'Szyb S-4a'".Źródła: IAR, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (Facebook), Miasto Stołeczne Warszawa (Facebook)
Idź do oryginalnego materiału