Ważna zmiana dla pracowników w 2025 roku. Chodzi o umowy o pracę

3 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Na początku 2025 roku sporą część pracowników może czekać istotna zmiana warunków zatrudnienia. Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce, aby obcokrajowcy, od których wymagane jest m.in. zezwolenie na pracę, wykonywali ją na podstawie umów o pracę, a nie umów cywilnoprawnych.


Ewa Flaszyńska, dyrektorka departamentu rynku pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opowiedziała o szczegółach planowanych zmian redakcji biznesowej tvn24.pl.


Wymóg zatrudniania na podstawie umowy o pracę od 2025 r. Kogo obejmie?


W projekcie ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przygotowanej przez departament znalazł się zapis o wymogu zatrudniania obcokrajowców na umowy o pracę. Jak wyjaśniła Flaszyńska obejmie on obcokrajowców "od których wymagane jest zezwolenie na pracę oraz oświadczenie o powierzeniu pracy".


"Dotyczy to około 40 procent cudzoziemców, którzy w obecnym momencie pracują w Polsce" — powiedziała tvn24.pl Flaszyńska. 80 proc. obcokrajowców w Polsce stanowią obywatele Ukrainy. Osoby te w określonych przypadkach przez cały czas będą mogły pracować na podstawie umów cywilnoprawnych. Reklama


Kto będzie mógł pracować na podstawie umów cywilnoprawnych? Zmiany do 2025 r.


Jak wyjaśniła dyrektorka, chodzi m.in. o opiekunki do dzieci, pracujących w rolnictwie, studentów posiadających zezwolenie na pobyt stały, małżonków obywateli Polski. Wymóg zawierania umów o pracę dotyczyłby obcokrajowców, którzy wykonują zajęcia mające znamiona stosunku pracy.


"Jeśli praca jest świadczona pod kierownictwem pracodawcy i w miejscu oraz czasie przez niego wyznaczonym, jest odpłatna, to powinna być podpisana umowa o pracę. Dotyczy to wszystkich, i Polaków i cudzoziemców. Tymczasem, mimo iż w umowie przeważają cechy pracownicze, to 71 proc. cudzoziemców w świetle statystyk pracuje na umowach zlecenie" — powiedziała Flaszyńska.


Jaki jest odsetek obcokrajowców pracujących w Polsce na etatach?


Z danych departamentu wynika, iż odsetek obcokrajowców zatrudnionych na podstawie umów o pracę wynosi zaledwie 29 proc. W przypadku obywateli Polski jest to 80 proc.
Ministerstwo chciało, żeby ustawa weszła w życie 1 stycznia 2025 roku. "Oczywiście widzimy, iż nie ma legislacyjnie teraz już takich szans, bo wiemy, jaki jest kalendarz procedowania. [...] Może być styczeń, a może być 15 lutego. Na pewno chcemy, żeby te przepisy weszły na początku przyszłego roku" - wyjaśniła Flaszyńska.


Wymóg umów o pracę dla obcokrajowców. Przedstawiciel przedsiębiorców jest krytyczny


Michał Lewandowski, przewodniczący zarządu krajowego OPZZ Konfederacja Pracy w rozmowie redakcją biznesową tvn24.pl ocenił, iż jest to istotna zmiana, ale dziwi się, dlaczego na wprowadzenie kategoryzacji zdecydowano się wyłącznie w przypadku cudzoziemców.


Jak zauważył, związki zawodowe od dawna zwracają uwagę na to, iż umowy cywilnoprawne są w Polsce nadużywane. "Jako OPZZ upominamy się więc także o uregulowania tych kwestii dla pracowników rodzimych" - dodał.Nowe przepisy krytycznie ocenił radca prawny Szymon Witkowski z Pracodawców RP. Jak wyjaśnił - wymóg zatrudniania obcokrajowców nie był konsultowany z przedstawicielami rynku.
"Odbyło się to już po zamknięciu opiniowania projektu i jest dla przedsiębiorców i samych obcokrajowców dużym zaskoczeniem. Wiązać się to będzie nie tylko ze wzrostem kosztów pracy, ale przede wszystkim uderzy w samych pracowników" - powiedział.
Jego zdaniem obcokrajowcy sami chcą pracować w ramach umów cywilnoprawnych, gdyż chcą pracować więcej i "mieć większą elastyczność wyboru kiedy, gdzie i dla kogo pracują". "W obecnych warunkach, gdy mamy drugie najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej, pracodawcy nie narzucają formy zatrudnienia, w większości przypadków cudzoziemcy wybierają umowy cywilnoprawne, dlatego iż są dla nich korzystniejsze" — stwierdził Szymon Witkowski.
Hanna Sidorska
Idź do oryginalnego materiału