Znajdziemy je teraz na Kutrzeby.
Poznańskie Centrum Wolontariatu to wyjątkowe miejsce dla wszystkich, którzy chcą pomagać innym. Dotychczas mieściło się na Jeżycach, a w tej chwili działa w nowej siedzibie - w biurowcu przy ul. Kutrzeby 16G/124. Oficjalne otwarcie nowej lokalizacji odbyło się we wtorek, 1 lipca.
"Dziękuję za to, iż jesteście" - mówiła do zebranych wolontariuszy Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. "Wspólnie z wami udało nam się stworzyć najpierw w nowej formule Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, a następnie także Centrum Wolontariatu. Wierzę, iż będziemy się dalej rozwijać"- dodała.
Nowe centrum będzie otwarte od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10:00 do 16:00.
"Jak działać w dzisiejszych niepewnych warunkach, jak utrzymać wolontariat i całe to dobro, które niesiecie innym? To prawdziwe wyzwanie, w którym chcemy Wam pomóc" - mówiła Monika Danelska, przewodnicząca Komisji Rewitalizacji i Inicjatyw Lokalnych Rady Miasta Poznania. "Często mówi się, iż rozwój miasta to inwestycje. Owszem, to prawda, ale nie wolno nam zapominać, iż miasto tworzą ludzie. To Wy jesteście liderami i własnym przykładem pokazujecie, jak to robić"- dodała.
Poznańskie Centrum Wolontariatu prowadzi Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO. "Chcemy, by wolontariusze i wolontariuszki mogli odkrywać świat pomagania innym na różne sposoby. Musimy też zadbać, by nasze centrum było miejscem, w którym również organizacje pozarządowe i instytucje publiczne zostawią oferty pracy wolontariackiej"- wyjaśnia Ryszard Michalski ze stowarzyszenia CREO. "Naszą rolą jest bycie pośrednikiem, który pokaże, jak niesamowicie wolontariat może zmienić życie każdego z nas, wyposażyć w nowe umiejętności, doświadczenia i znajomości. Pozwoli poznać samego siebie"- dodaje.
W Poznańskim Centrum Wolontariatu zaplanowano wiele inicjatyw, w tym bezpłatne warsztaty dla wolontariuszy oraz ich koordynatorów - zarówno tych działających w organizacjach pozarządowych, jak i przy jednostkach miejskich. Aktualne oferty dla ochotników dostępne są na stronie centrum: wolontariat.poznan.pl.
"Gdy zgłasza się do nas osoba, która chce włączyć się w wolontariat, przede wszystkim musimy rozpoznać jej potrzeby i oczekiwania" - tłumaczy Ryszard Michalski. "Możemy od razu skierować ją do jakiejś instytucji, ale możemy też zaprosić najpierw na warsztaty, które pozwolą dobrze się przygotować. Co ważne, działa u nas klub integracyjny - można więc poznać innych wolontariuszy, zaangażować się w pomoc indywidualną lub zespołową. To normalne, iż ludzie mają początkowo obawy: czy dadzą radę, czy się nadają. Naszym zadaniem jest sprawić, by każdy czuł się w swoim wolontariacie dobrze"- dodaje.
Na działalność Poznańskiego Centrum Wolontariatu Miasto przekaże ponad 2,1 mln zł w ciągu najbliższych trzech lat (średnio - po ok. 700 tys. zł każdego roku).