Weryfikacja kryteriów dochodowych w pomocy społecznej. Ministerstwo prowadzi prace

3 miesięcy temu
Zdjęcie: Emerytura, zdjęcie ilustracyjne Źródło: Pixabay / Domena publiczna


Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) prowadzi prace nad coroczną obowiązkową weryfikacją kryteriów dochodowych w pomocy społecznej.


"Równocześnie ostatnie 3 lata ujawniły, iż weryfikacja kryteriów dochodowych tylko co 3 lata powoduje, iż z roku na rok zwiększa się luka między obowiązującymi kryteriami dochodowymi a obowiązującym progiem interwencji socjalnej i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prace w kierunku corocznej obowiązkowej weryfikacji kryteriów dochodowych w pomocy społecznej" – czytamy w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.


MRPiPS przedstawiło projekt weryfikacji kryteriów dochodowych, który ma zostać przyjęty przez rząd w III kwartale tego roku.


Bezrobocie poniżej 5 proc. Najnowsze dane MRPiPS


W czwartek resort podał dane, z którym wynika, iż stopa bezrobocia rejestrowanego spadła na koniec czerwca 2024 r. do 4,9 proc. (wobec 5 proc. miesiąc wcześniej), notując najniższy poziom od ponad 30 lat (od sierpnia 1990 r.).


Bezrobocie w czerwcu br. kształtowało się w przedziale od 2,9 proc. w Wielkopolsce do 8,2 proc. w województwie podkarpackim.


"W czerwcu br. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 95,1 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. To o 8,7 tys. więcej niż w maju br., ale o 7,4 tys. mniej niż w czerwcu 2023 r." – czytamy w komunikacie ministerstwa.


Ilu ludzi w Polsce nie ma pracy?


Według wstępnych danych, w końcu czerwca br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 763,7 tys. bezrobotnych. To o 12,9 tys. mniej niż w poprzednim miesiącu i o 19,8 tys. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Po raz ostatni mniej bezrobotnych było zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu lipca 1990 r. (699 tys.) – wylicza MRPiPS.


W tegorocznej ustawie budżetowej zapisano, iż stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie na koniec 2024 r. 5,2 proc.


Czytaj też:W Polsce wyraźnie wzrosło skrajne ubóstwo. Smutne dane GUS
Idź do oryginalnego materiału