Wiec poparcia Karola Nawrockiego w Nowym Sączu

solidarnosc.krakow.pl 23 godzin temu

10 maja w Nowym Sączu odbył się wiec poparcia dr Karola Nawrockiego pod hasłem „Polska to wielka sprawa”.

Organizatorem wiecu był Sądecki Komitet Obywatelski popierający kandydaturę dr Karola Nawrockiego, jako kandydata na Prezydenta RP w wyborach 18 maja 2025 r., w skład którego wchodzą parlamentarzyści, środowiska patriotyczne i niezależne w tym m.in. NSZZ „Solidarność”. Wyjątkowym gościem wiecu był syn kandydata na Prezydenta Daniel Nawrocki.

Przewodniczącym zgromadzenia był Andrzej Szkaradek. Na początku został odśpiewany hymn państwowy. Rozpoczynając zgromadzenie Andrzej Szkaradek mówił – Zgromadziliśmy się tu, bo mamy Polskę w sercu i to, iż zdajemy sobie sprawę z tego, co będzie o ile Koalicja 13 grudnia, koalicja zemsty „domknie system”. Zgromadziliśmy się, by wspierać kandydaturę dr Karola Nawrockiego na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, ale nie tylko. Zgromadziliśmy się tu bo jesteśmy przeciw nielegalnej imigracji, szczególnie z Niemiec (…), jesteśmy przeciw wprowadzeniu lewackich ideologii do szkół, jesteśmy za wolnością słowa i sprzeciwiamy się odbieraniu koncesji TV Republika, TV wPolsce24 oraz represjonowaniu TV Trwam.

Podczas wiecu głos zabierali m.in. europoseł Arkadiusz Mularczyk, posłowie Prawa i Sprawiedliwości Patryk Wicher oraz Anna Paluch, wiceprzewodniczący Małopolskiej ‘Solidarności” Krzysztof Kotowicz, przewodnicząca Klubu Inteligencji Katolickiej i wieloletnia wychowawczyni młodzieży szkolnej Bożena Jawor, przedstawiciel młodego pokolenia, dziennikarz Paweł Nalepa, radna Rady Miasta Nowego Sącza Ilona Orzeł, przedstawiciel „Solidarności” Rolników Indywidualnych Wojciech Włodarczyk oraz radny Gminy Chełmiec, dziennikarz Rafał Kmak.

Europoseł Arkadiusz Mularczyk w swoim wystąpieniu poruszył temat reparacji wojennych, bezpieczeństwa oraz nielegalnej migracji, szczególnie z Niemiec. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości poruszali sprawy braku inwestycji w przemyśle, sytuacji w służbie zdrowia oraz ochrony środowiska.

Bożena Jawor poruszyła sprawy edukacji, okrawania programów szkolnych z lektur, ograniczania lekcji religii i historii w szkołach, wprowadzania do szkół promocji ideologii LGBT, a przedstawiciel „Solidarności” Rolniczej Wojciech Włodarczyk sprawę Zielonego Ładu, umowy Mercosur i sytuacji rolnictwa.

Krzysztof Kotowicz, wiceprzewodniczący małopolskiej “Solidarności” mówił: „Znowu ekipa Donalda Tuska zmusiła Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” do wyjścia na ulice polskich miast. Zmusiła do wyjścia na ulicę tysiące Polaków. Po raz kolejny musimy zaprotestować przeciwko degradacji Polskiego Państwa przez obecną ekipę rządzącą. Gdzie spojrzeć, to zwolnienia grupowe pracowników, likwidacja zakładów produkcyjnych. Przenoszenie produkcji do innych krajów. Rosnące koszty funkcjonowania przedsiębiorstw”. (…) „Solidarność” w każdym przypadku upomina się o ludzi pracy. Organizujemy manifestacje i pikiety, szukamy konstruktywnego dialogu z pracodawcami i rządzącymi, przedkładamy sprawy na radach dialogu społecznego. Niestety, z drugiej strony często brak prawdziwego partnera do dialogu”. Następnie mówił o niszczeniu i likwidowaniu zakładów pracy, zwolnieniach grupowych podając przykład PKP Cargo, Poczty Polskiej, sektora hutniczego, przemysłu motoryzacyjnego czy Lasów Państwowych. – PKP Cargo – zwolnienia grupowe na szeroką skalę, wypowiedzenia z pracy wręczano choćby pracownikom podlegającym szczególnej ochronie stosunku pracy. (…) Poczta Polska – kolejna branża, która powinna być strategiczna dla Państwa. Już zwolniono kilka tysięcy pracowników, również w naszym regionie. Zagrożone jest funkcjonowanie placówek pocztowych. (…) Przemysł motoryzacyjny ogranicza działalność w Polsce lub całkowicie przenosi produkcję za granicę. (…) Sektor Hutniczy – cena energii dla przemysłu w Polsce i całej Unii Europejskiej jest kilkakrotnie wyższa niż u naszych konkurentów z Azji czy USA. Polskie huty nie są w stanie dłużej dźwigać obciążeń unijnej polityki klimatycznej. Zwija się kolejna strategiczna branża w Polsce. Od 2023 roku stracono 1200 miejsc pracy w przemyśle hutniczym. – mówił.

Wymienił także zagrożenia, jakie niesie dla Polski i Polaków Europejski Zielony Ład. – Zniszczenie polskiego rolnictwa, drogi prąd i ciepło, zakaz ogrzewania gazem i węglem, zakaz aut spalinowych, gigantyczne opodatkowanie paliw, przymusowe dostosowanie budynków do „zeroemisyjności”, upadek lub ucieczka przemysłu, bezrobocie, drożyzna w sklepach, ogromne koszty transportu. Zielony Ład to gigantyczne koszty dla wszystkich z nas. Regulacje europejskiej polityki klimatycznej są niemożliwe do wprowadzenia. Solidarność od lat alarmuje, iż Zielony Ład to katastrofa dla naszej gospodarki. Musimy sprzeciwić się szalonej polityce Unii Europejskiej! – powiedział Krzysztof Kotowicz.

Pomiędzy przemówieniami skandowano hasła m.in. „Tu jest Polska”, „Karol Nawrocki Prezydentem Polski”, „Zwyciężymy”, „Ruda wrona Orła nie pokona” „Nie ma wolności bez Solidarności”, „Wolne media”, „Republika”, „Szczelne granice bezpieczne ulice” , „Deprawacja to nie edukacja”.

W trakcie wiecu odśpiewano pieśń „Wolność Te Deum”. Apelowano o udział i zaangażowanie się w kampanię wyborczą Karola Nawrockiego, a także o udział w wyborach.

Wiec zgromadził około 1000 osób, wśród których byli mieszkańcy Nowego Sącza, Limanowej, Gorlic oraz okolicznych miejscowości. Wśród zgromadzonych liczną grupę stanowili przedstawiciele „Solidarności” m.in. z PKP PLK, PKP Cargo, ZUS, AUCHAN, Pracowników Oświaty Gródek n/Dunajcem, Tokai Cobex, Nowomag, przedstawiciele „Solidarności Oświaty z Limanowej.

Wiec trwał około dwóch godzin i zakończył się odegraniem i odśpiewaniem piosenki „Żeby Polska była Polską”.

Grażyna Święs

Idź do oryginalnego materiału