Władza ukrywa informacje o wysokości wynagrodzeń w ważnych instytucjach – jesteśmy za jawnością płac

1 miesiąc temu

Z niezadowoleniem odnotowujemy brak transparentności odnośnie płac w wielu spółkach skarbu państwa i instytucjach państwowych. Nowy rząd deklarował wprowadzenie rozwiązań zwiększających jawność płac, ale niestety w praktyce nic się nie zmieniło. Na dodatek coraz częściej spotykamy się z przypadkami, gdy instytucje publiczne odmawiają informacji na temat poziomu wynagrodzeń przedstawicieli kadry zarządzającej. Kilka dni temu Związkowa Alternatywa w skarbówce wystąpiła o udostępnienie informacji na temat wynagrodzenia dyrektora Departamentu Budżetu, Majątku i Kadr Krajowej Administracji Skarbowej. Niestety Ministerstwo Finansów odmówiło, zasłaniając się przepisami o ochronie danych osobowych. To nie pierwszy przypadek, gdy MF odmawia informacji na temat poziomu wynagrodzeń przedstawicieli kadry kierowniczej. Podobne patologie mają miejsce również w innych instytucjach i spółkach skarbu państwa. Dzieje się tak, choć kilkanaście tygodni temu czołowi politycy obozu rządzącego przychylnie wypowiadali się o jawności płac w spółkach skarbu państwa i instytucjach państwowych.

Naszym zdaniem warto wprowadzić całościowe, systemowe rozwiązania. Dlatego postulujemy wprowadzenie jawności płac w całej gospodarce. Ujawnienie wynagrodzeń, szczególnie przez osoby zajmujące ważne funkcje w życiu społecznym, ucięłoby spekulacje na temat poziomu dochodów kadry kierowniczej, polityków, związkowców czy dziennikarzy. Dzięki temu powszechna stałaby się wiedza, jakie są nierówności płacowe i jaki jest realny poziom płac w poszczególnych branżach i na poszczególnych stanowiskach. Jawność płac odsłoniłaby też skalę kolesiostwa i przyznawania dobrze płatnych stanowisk rodzinom i znajomym przedstawicielom władzy oraz pozwoliłaby przeciąć powiązania między polityką i biznesem. Znikłyby spekulacje na temat wyobrażeń działaczy związkowych, a pracownicy wiedzieliby, ile zarabiają etatowi związkowcy i czy nie są oni korumpowani przez pracodawcę. Jawność płac byłaby też szansą za zniesienie nierówności płacowych między kobietami i mężczyznami oraz pozwoliłaby na skuteczne egzekwowanie zasady równej płacy za tę samą pracę.

Jawność wynagrodzeń mogłaby też poprawić atmosferę w firmach, przyczynić się do wzrostu wydajności pracy i minimalizacji stresu. Jawność byłaby istotną częścią relacji opartych na zaufaniu i dialogu. Ludzie lepiej pracują, gdy ich wynagrodzenie jest ustalone na jasnych i przejrzystych zasadach.

Transparentność płac przyczyniłaby się też do ograniczenia patologicznych sytuacji, gdy firma przynosi straty, zwalnia pracowników lub obniża im pensje, a w tym samym czasie kadra zarządzająca przyznaje sobie podwyżkę lub dodatkową premię.

Idź do oryginalnego materiału