Wyjazdowe posiedzenie ZR w Leżajsku

solidarnosc.rzeszow.org.pl 7 miesięcy temu

18 kwietnia w Leżajsku odbyło się wyjazdowe posiedzenie Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” z udziałem przewodniczących organizacji związkowych działających na terenie powiatu.

Zorganizowane zostało przez Marka Hojło, przewodniczącego Oddziału ZR w Leżajsku, a obrady odbyły się w murach Muzeum Ziemi Leżajskiej, obiekcie należącym do Zespołu Dworu Starościńskiego którego historia sięga pierwszej połowy XVI wieku.

Gośćmi zebrania byli Ireneusz Stefański, burmistrz Leżajska i Agnieszka Kopacz, reprezentująca burmistrza Nowej Sarzyny.

Roman Jakim, przewodniczący ZR zrelacjonował działania NSZZ „Solidarność” na szczeblu regionalnym i krajowym. Najwięcej czasu poświęcono organizacji wyjazdu na manifestację 10 maja w Warszawie przeciwko Zielonemu Ładowi oraz przygotowaniach do akcji zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie unijnej polityki klimatycznej.

Członkowie ZR zaapelowali do członków Związku wraz z rodzinami oraz wszystkich, którym bliskie są ideały NSZZ „Solidarność i dostrzegają zagrożenie związane z Zielonym Ładem do udziału w manifestacji.

Informacjami z zakładowych organizacji podzielili się:

Stanisław Piersiak, przewodniczący „S” w Nadleśnictwie Leżajsk,

Marzena Zasadzińska, przewodnicząca „S”w DPS Piskorowice-Mołynie,

Joanna Zawadzka, przewodnicząca „S” Oświaty i Wychowania w Nowej Sarzynie,

Dariusz Latuszek, przewodniczący „S” Oświaty i Wychowania w Leżajsku,

Mirosław Sajdłowski, z-ca przewodniczącego „S” w Ciech Sarzyna,

Zdzisław Zygmunt, przewodniczący „S” w Spółdzielni Mieszkaniowej w Leżajsku,

Elżbieta Kycia, przewodnicząca „S” w SP ZOZ Leżajsk,

Jerzy Cisek, przewodniczący „S” Oddział PGE w Leżajsku.

Po zakończonych obradach, uczestnicy zwiedzili zasoby Muzeum Ziemi Leżajskiej. Ekspozycję historii miasta i regionu, która podąża za najnowszymi trendami w muzealnictwie z projekcją filmową o historii miasta, wykorzystaniem ekranów multimedialnych, wydruków wielkoformatowych, plansz informacyjnych i nowoczesnych szufladowych gablot. Ekspozycję etnograficzno-zabawkarską, która ma za zadanie promować lokalną wytwórczość i gromadzić eksponaty z nią związane oraz zachować informacje o tradycjach i obyczajach charakterystycznych dla Ziemi Leżajskiej. Ekspozycję browarniczą, która nawiązuje do bogatych tradycji sztuki piwowarskich w regionie datujących się od 1525 r. kiedy król Zygmunt I Stary wydał przywilej o prawie warzenia piwa w mieście oraz „zabronił szynkować piwo i inne trunki w odległości mniejszej niż mila od granic miasta”. Wystawa obrazuje proces produkcji złotego trunku, przedstawia niezwykłe eksponaty związane z historią piwowarstwa tj. kufle, gadżety, etykiety i główne nagrody, które zdobył leżajski browar.

Kolejną atrakcją była wizyta w Ośrodku Hodowli Głuszca Nadleśnictwa Leżajsk w Brzózie Królewskiej. Działalność tego ośrodka jest nieprzeceniona, ponieważ zmniejsza się liczebność gatunku, areały występowania, a poza Rosją przeważa trend spadkowy. W Polsce głuszce występują w Karpatach (ok. 300 osobników), w Puszczy Solskiej (ok. 110 osobników), Puszczy Augustowskiej (ok. 40 osobników). W Borach Dolnośląskich po zaniku gatunku kilka lat temu w wyniku prowadzonego programu restytucji, w tym wsiedleń, żyje w tej chwili ok. 40 głuszców. Na początku lat 90. myśliwi z leżajskich kół: „Dzik” – Stanisław Bukowski, Stanisław Siuzdak i Eugeniusz Gwiazdowski oraz „Polana” – Lech Steliga i Stanisław Kosakowski zainicjowali hodowlę głuszca z przeznaczeniem do wsiedleń i zlokalizowali ją w leśnictwie Brzóza Królewska. Kosztochłonność prowadzenia hodowli sprawiła, iż w 1994 roku przejęło ja Nadleśnictwo Leżajsk i prowadzi dotychczas.

Idź do oryginalnego materiału