Wynagrodzenia – tabu na polskim rynku pracy

rynekinwestycji.pl 1 miesiąc temu

Jawność wynagrodzeń występuje w zaledwie 23 proc. organizacji działających w Polsce. Takie wnioski płyną z raportu Hays oraz kancelarii Baker McKenzie „Wynagrodzenia – największe tabu polskiego rynku pracy?”. Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy dostrzegają sens ujawniania płac. Mimo to wiele organizacji w Polsce nie jest gotowych na taki krok. Tymczasem już w 2026 r. w życie wejdą nowe przepisy, które będą nakładały na pracodawców nowe obowiązki związane z transparentnością wynagrodzeń.

Czy temat wynagrodzeń jest w Polsce owiany tajemnicą? Wyniki raportu Hays Poland oraz kancelarii Baker McKenzie „Wynagrodzenia – największe tabu polskiego rynku pracy?” potwierdzają to. Odpowiedzi blisko 1100 specjalistów oraz niemal 1000 firm jasno wskazują, iż zarówno specjaliści (96 proc.), jak i pracodawcy (91 proc.), są zgodni, iż wynagrodzenia są w Polsce tematem tabu.

Jak zauważa Agnieszka Czarnecka, HR Consultancy Manager w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w Hays, wokół pieniędzy narosło w Polsce wiele przekonań utożsamiających ujawnianie zarobków z ryzykiem. Wśród Polaków przez cały czas dominuje opinia, iż wysoka pensja nie zawsze zależy od kompetencji, ale sympatii i znajomości. – Nawet częściowe ujawnianie wynagrodzeń często budzi obawy. Rozmowa o zarobkach do dziś jest najtrudniejszym tematem zarówno dla pracowników oraz kandydatów, jak i pracodawców. Po obu stronach występuje wyraźna psychologiczna blokada przed mówieniem o pieniądzach. I chociaż kwestia transparentności zarobków pojawia się w Polsce coraz częściej, to obawy związane z jawnością wynagradzania przez cały czas są wyraźne – komentuje Agnieszka Czarnecka.

Jawność po polsku

Polacy nie tylko nie rozmawiają o finansach w życiu prywatnym. Często nie mają też dostępu do informacji o tym, ile zarabia się w ich firmie. Pewna forma jawności wynagrodzeń występuje w zaledwie 23 proc. firm działających w Polsce. Organizacje deklarujące brak jawności jako powód najczęściej wymieniają kulturę organizacyjną. Ta rzekomo nie sprzyja większej transparentności.

W jakim stopniu wynagrodzenia w firmie są jawne?

Perspektywa firm
77% Brak jawności
16% Jawność w obrębie poziomów stanowisk
4% Jawność w obrębie działów
3% Jawność w całej organizacji

Źródło: Raport Hays Poland i Baker McKenzie „Wynagrodzenia – największe tabu polskiego rynku pracy?”, marzec 2024

Jawność wynagrodzeń w Polsce najczęściej oznacza, iż pracownikom znane są przedziały wynagrodzeń oferowanych na poziomie zajmowanego przez nich stanowiska. W praktyce menedżerowie znają widełki płac na stanowiskach menedżerskich, starsi specjaliści − na stanowiskach starszych specjalistów itd. Najrzadziej jawność oznacza, iż wszystkie osoby w firmie mają dostęp do pełnej listy płac, uwzględniającej konkretne kwoty w odniesieniu do konkretnych nazwisk.

Jednocześnie aż 67 proc. firm uważa, iż ujawnianie płac ma sens, ponieważ pomogłoby w rekrutacji i zarządzaniu oczekiwaniami pracowników. Przeciwnicy takiego rozwiązania powołują się z kolei na ryzyko biznesowe, jakie niesie za sobą ujawnianie płac.

Nadal wielu pracodawców w ujawnianiu widełek płacowych dostrzega głównie ryzyko. Obawiają się, iż konkurencja wykorzysta tę wiedzę, aby zbudować atrakcyjniejszą ofertę i zwyciężyć w wyścigu po najlepszych kandydatów. Tymczasem dzięki jawności procesy rekrutacyjne stają się szybsze, a zaangażowanie pracowników rośnie. Korzyści mogą przyćmić zagrożenia. Natomiast warunkiem są solidne przygotowania, m.in. ustandaryzowanie siatki płac i przeprowadzenie wartościowania stanowisk – zauważa Agnieszka Czarnecka z Hays.

Brak transparentności płac zagrożeniem

Brak transparentności firm i traktowanie choćby widełek wynagrodzeń na określonych poziomach stanowisk jako informacji całkowicie poufnych nie działa na korzyść zatrudnionych. Tworzy to bowiem warunki sprzyjające powstawaniu nieuzasadnionych dysproporcji wynagrodzeń wśród osób wykonujących tę samą pracę. Ponadto sprzyja utrzymywaniu luki płacowej pomiędzy kobietami i mężczyznami.

Aż 66 proc. specjalistów jako szansę ujawniania płac identyfikuje właśnie eliminację nieuzasadnionych nierówności płacowych. Te mogą wynikać zarówno z działań dyskryminacyjnych (np. wobec pracowników określonej płci), jak i sympatii oraz antypatii w miejscu pracy. Mogą być też następstwem odmiennych trendów płacowych obowiązujących w momencie przyjmowania różnych osób na to samo stanowisko.

Jakie dostrzegasz szanse związane z ujawnianiem wynagrodzeń?

Perspektywa pracowników
78% Bardziej transparentne i szybsze procesy rekrutacyjne
66% Eliminacja nieuzasadnionych nierówności
64% Pracodawcom będzie trudniej stosować niesprawiedliwe praktyki wynagradzania
62% Wynagrodzenia będą szybciej podążały za trendami płacowymi na rynku
58% Wynagrodzenie będzie zależne wyłącznie od kompetencji, a nie sympatii i antypatii w miejscu pracy
55% Większa sprawiedliwość w kwestii wynagradzania
48% Zwiększenie wynagrodzenia, jeżeli okaże się, iż zarabiam mniej od innych
4% Nie dostrzegam żadnych szans

*Możliwe było zaznaczenie kilku odpowiedzi

Źródło: Raport Hays Poland i Baker McKenzie „Wynagrodzenia – największe tabu polskiego rynku pracy?”, marzec 2024

Zwiększanie transparentności wynagrodzeń niezaprzeczalnie pozwala firmom usprawniać rekrutacje i ulepszać kulturę pracy. Z kolei dla pracowników to szansa na zarabianie w sposób sprawiedliwy, zgodny wyłącznie z posiadanymi kompetencjami i doświadczeniem.

Jednocześnie więcej niż co druga firma objęta badaniem (53 proc.) nie monitoruje potencjalnych nierówności w zarobkach kobiet i mężczyzn. Tym samym nie posiada realnej wiedzy na ten temat. Wśród powodów najczęściej powołują się na brak kultury organizacyjnej, która wspierałaby takie działania lub domniemany brak problemu luki płacowej w firmie.

Nowe przepisy coraz bliżej

Wkrótce podejście wielu firm do jawności płac i monitorowania różnic będzie musiało ulec zmianie. Do 2026 r. członkowie Unii będą musieli wprowadzić przepisy określone w dyrektywie o równości i jawności wynagrodzeń. Jej celem jest wzmocnienie zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę. Firmy będą zobowiązane do udzielania informacji o wynagrodzeniach i podejmowania określonych działań, jeżeli luka płacowa wynikająca z płci pracowników (gender pay gap) osiągnie poziom 5 proc.

Jak zauważa adwokat Michał Lisawa, partner kierujący Działem Prawa Pracy w kancelarii Baker McKenzie, zgodnie z Kodeksem pracy pracownicy powinni być jednakowo wynagradzani za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości.Zatrudnieni mają prawo do odszkodowania, jeżeli naruszono wobec nich zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Jednak w praktyce często nie mają oni wystarczającej wiedzy o siatce płac, zasadach ustalania wynagrodzeń czy wielkości luki płacowej ze względu na płeć w firmie. Nowe regulacje mają na celu wymuszenie większej transparentności w zakresie wynagrodzeń oraz skutecznych działań pracodawców w celu zniwelowania luki płacowej – wyjaśnia.

Nowe przepisy zobowiązują pracodawców do ustalenia, kto w firmie wykonuje taką samą pracę lub pacę o takiej samej wartości. Będą tez zobowiązani do udzielania pracownikom informacji na temat średnich wynagrodzeń oraz raportowania luki płacowej ze względu na płeć. Jak wynika z badania Hays Poland i Baker McKenzie, gotowość na te zmiany deklaruje zaledwie 33 proc. firm.

Pracodawcy już dziś powinni zacząć sprawdzać, czy ich opisy i wartościowanie stanowisk, siatki płac, regulaminy wynagradzania i programy premiowe, a także procedury dotyczące rekrutacji, oceny i awansu pracowników są zgodne z regułami wynikającymi z dyrektywy UE. Należy spodziewać się fali, która niedługo zmieni rynek pracy oraz filozofię firm w zakresie ustalania wynagrodzeń – podsumowuje Michał Lisawa z Baker McKenzie.

O raporcie dotyczącym wynagrodzeń

Raport Hays Poland i Baker McKenzie „Wynagrodzenia – największe tabu polskiego rynku pracy?” opracowano na podstawie danych uzyskanych w lutym i marcu 2024 r. wśród blisko 1100 specjalistów i specjalistek oraz 1000 pracodawców. Analizuje zjawisko jawności wynagrodzeń na polskim rynku pracy i otwartość pracowników i firm na zwiększanie transparentności płac. Bada gotowość organizacji na wdrożenie nowych przepisów prawa. Raport można pobrać na stronie: www.hays.pl/jawnosc-wynagrodzen.

Źródło informacji: materiały prasowe

Idź do oryginalnego materiału