Wysoki sezon w rekrutacji – początek

1 dzień temu

Firmy kończą wakacje i przygotowują się na wysoki sezon. Luki na rynku pracy mogą zapełnić cudzoziemcy.

Jak zwracają uwagę eksperci firmy rekrutacyjnej Smart Solutions HR, za chwilę rozpocznie się rekrutacyjna gorączka. Niedawno mieliśmy przedsmak zbliżającego się wysokiego sezonu, w którym zwiększa się zarówno liczba chętnych do pracy, jak i zapotrzebowanie na pracowników. Podczas wielkanocnego boomu wzrósł popyt na pracowników potrzebnych głównie ,,na już”, ale niektóre branże potraktowały go jako impuls do poszukiwań pracowników na dłużej. Teraz czas na pozostałe sektory gospodarki. Jak firmy przygotowują się do wysokiego sezonu i jaką rolę mogą w tym odegrać cudzoziemcy?

Dla większości branż pierwszy kwartał to niski sezon, kiedy zapotrzebowanie na pracowników jest ograniczone

Po niskim sezonie w pierwszym kwartale, charakteryzującym się niewielką dynamiką zatrudnienia, firmy rozpoczęły ,,wiosenne porządki”. Okres od stycznia do kwietnia to dla wielu firm czas planowania, podsumowań, wyciągania wniosków oraz dostosowywania strategii.

– Dla większości branż pierwszy kwartał to niski sezon, kiedy zapotrzebowanie na pracowników jest ograniczone. Rynek nie jest jednak jednorodny. Stabilny poziom produkcji i zatrudnienia jest typowy dla branży FMCG, głównie związanej z żywnością czy kosmetykami i chemią gospodarczą lub AGD. W e-commerce sytuacja jest dynamiczna, najważniejsze są tu nawyki konsumenckie, na które mamy wpływ i możemy je kształtować. Ale są też branże, w których wysoki i niski sezon zależą na przykład od pogody, na którą mamy wpływ zerowy. Z kolei w sektorze automotive niski sezon jest dokładnie zaplanowany – mówi Agnieszka Kolanowska, Strategic Partnership Manager w Smart Solutions HR. – Powoli wchodzimy w wysoki sezon, a to zmienia zasady gry, szczególnie w kontekście rekrutacji pracowników tymczasowych.

Przygotowania na nieprzewidywalność

– Wysoki sezon charakteryzuje się dynamiką do potęgi trzeciej, niezależnie od branży – wskazuje Mateusz Zubik, Project Manager w Smart Solutions HR. – Każdy dostawca czy poddostawca usługi lub produktu rokrocznie wypatruje czegoś niespodziewanego. Najczęściej jest tym czynnik ludzki i przygotowanie personelu do przebrnięcia przez ten intensywny okres. Ekspert wskazuje, iż w zależności od branży, przechodzą one wysokie sezony w różnych okresach w roku i cechuje je odmienna długość trwania. Inna sezonowość występuje w sektorze przetwórstwa warzyw i owoców, inna w poszczególnych dziedzinach e-commerce, inaczej sytuacja wygląda w branży retail. Różni je także dynamika wzrostu zatrudnienia. Z danych wewnętrznych Smart Solutions HR wynika, iż wzrosty zatrudnienia podczas wysokiego sezonu mogą sięgać choćby 550 proc., m.in. w branży logistycznej.

– Przygotowanie do wysokiego sezonu wymaga dokładnej analizy rynkowej, w tym prognoz gospodarczych i ekonomicznych, które wpływają na popyt konsumencki. Ważnym elementem jest także analiza zmian prawno-legislacyjnych, które mogą wpłynąć na sposób prowadzenia działalności. Skrupulatny plan działania, w tym kalkulacje budżetowe i rozwojowe, pozwalają na optymalizację procesów i minimalizowanie ryzyka. najważniejsze jest także prognozowanie popytu, co pomaga w podejmowaniu decyzji o inwestycjach i ekspansji w nadchodzących miesiącach – dodaje Zubik.

Szansa w imigrantach

Wyzwaniem na polskim rynku pracy jest dostępność kadry. Według danych GUS, na koniec marca 2025 w urzędach pracy zarejestrowanych było 829,9 tys. bezrobotnych, czyli o 2 proc. mniej niż miesiąc wcześniej, ale o niecały procent więcej niż w marcu 2024 r. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,3%, powtarzając wynik sprzed roku. W obliczu ograniczonej dostępności rodzimych kandydatów, pracodawcy coraz częściej sięgają po cudzoziemców. Zgodnie z danymi przedstawionymi w raporcie „Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce. Wyzwania i szanse” opracowanym przez Gi Group, ponad 55 proc. firm widzi w imigrantach potencjał pozwalający przeciwdziałać deficytom kadrowym. Zatrudnienie obcokrajowców staje się popularnym rozwiązaniem, szczególnie w sektorach wymagających elastyczności, takich jak logistyka, produkcja czy handel. Dzięki temu, firmy mogą utrzymać ciągłość pracy, zaspokajając potrzeby sezonowe bez ryzyka zakłócania procesów.

– Każdy pracodawca powinien mieć świadomość, iż sezonowość różnych branż nakładała się, nakłada i będzie stale na siebie nakładać. Dostępność kandydatów na rynku może być mocno ograniczona w danym czasie i musimy być na to przygotowani pod wieloma względami. Dlatego coraz częściej spotykanym zabiegiem jest otwarcie się na pracowników z różnych stron świata, którzy ochoczo zasilają nasz rodzimy rynek. w okresie wakacyjnym firmy znacznie bardziej chętnie korzystają z elastyczności, jaką daje praca tymczasowa, także po to, by pracownicy wewnętrzni mieli możliwość skorzystania z wypracowanych urlopów. Pracownicy z zagranicy stanowią ogromny potencjał, na który warto zwrócić uwagę, szczególnie w przygotowaniach do wysokiego sezonu – podsumowuje Zubik.

Więcej: https://www.smartsolutions-hr.pl/
Legalizacja pracy cudzoziemców: https://www.youtube.com/embed/Pc4wYf6gChQ
Idź do oryginalnego materiału