Wzięły udział w castingach w których pojawiło się dwieście kobiet z całej Polski i nie tylko. Zakwalifikowały się do grupy dwudziestu finalistek ogólnopolskiego projektu dla kobiet 50 + „Kwiat Dojrzałości”, który realizowany jest w Arche Hotel Krakowska w Warszawie.

1 dzień temu
Zdjęcie: Wzięły udział w castingach w których pojawiło się dwieście kobiet z całej Polski i nie tylko. Zakwalifikowały się do grupy dwudziestu finalistek ogólnopolskiego projektu dla kobiet 50 + „Kwiat Dojrzał


Dziś rozmawiamy z Katarzyną Jaskólską oraz Małgorzatą Jarocką – zwyciężczyniami drugiej edycji tego wyjątkowego wydarzenia.

Małgorzata Jarocka ma 51 lat i pochodzi ze Stalowej Woli. Jest pedagogiem szkolnym, terapeutą integracji sensorycznej, instruktorem pierwszej pomocy i mamą dwójki wspaniałych, dorosłych już dzieci. Od lat współpracuje z Fundacją „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy” jako wolontariusz oraz lider wolontariuszy Pokojowego Patrolu. Prowadzęi szkolenia z zakresu pierwszej pomocy oraz włącza się w organizację Finałów WOŚP i Festiwali Pol’and’Rock. Jest inicjatorką
i realizatorką siedmiu edycji stalowowolskiego biegu „Policz się z Cukrzycą”. Działa charytatywnie organizując różne eventy, pikniki i zawody. W 2020 roku otrzymała wyróżnienie „Wolontariusz Roku Stalowej Woli.” Od 4 lat spełnia się jako aktorka teatralna i serialowa. Prowadzi teatr nauczycielski „Belfer”, w którym tworzone są spektakle dla dzieci ze szkoły i z miasta. Małgosia uwielbia podróże, góry, morsowanie, sport i nowe wyzwania. Startowała w wielu zawodach biegowych oraz triathlonowych. Jako dojrzała kobieta przebiegła dwa maratony i Ultramaraton (52 km).

Katarzyna Jaskólska ma 57 lat. Pochodzi z Muranowca. Od lat pełni funkcję Prezesa Zarządu Głównego Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu “JUDYM”, które za sztandarowy cel swojego funkcjonowania obrało niesienie pomocy osobom dotkniętym kryzysem bezdomności. Kasia wierzy, iż delikatność, siła i determinacja pozwalają osiągnąć wiele. Jej działalność opiera się na wsparciu wolontariuszy, sponsorów i ciężkiej pracy całego zespołu. Z dumą podkreśla, iż stowarzyszenie prowadzi pięć placówek pomocowych w dwóch różnych województwach z czego cztery powstały dzięki jej inwencji, determinacji i zaangażowaniu. Niezwykły wysiłek Kasi został doceniony wieloma nagrodami, m.in. „Stalowym Aniołem” i tytułem „Osobowość Roku” w kategorii działalności społecznej. Organizacja, którą zarządza została też zakwalifikowana do prestiżowego projektu „Firma z klasą”. Kasia nieustannie podnos swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w różnych kursach i szkoleniach m.in. ukończyła „Specjalizacje z zakresu organizacji pomocy społecznej”. Jest też terapeutą zajęciowym i opiekunem osób starszych. Jej życiowe hasło to „nieść pomoc i dzielić się szczęściem”.

Skąd dowiedziałyście się o projekcie „Kwiat Dojrzałości”?

„Informację o castingu do projektu zobaczyłam na Facebooku, na stronie agencji „Silver Models”. Wcześniej widziałam reportaż z pierwszej edycji „Kwiatu Dojrzałości” i bardzo mi się spodobało, iż pojawiła się taka inicjatywa dla dojrzałych kobiet. Ponieważ sama należę do tej grupy, postanowiłam spróbować szczęścia i pojechałam na casting. No i szczęście mi dopisało!” – mówi Małgorzata Jarocka.

Katarzyna Jaskólska z Muranowca o projekcie „Kwiat Dojrzałości” dowiedziała się przeglądając media społecznościowe o tematyce modowej,. Zaciekawiona wydarzeniem postanowiła dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Zrobiła więc sobie wolne od prazy i pojechała na eliminacje do Arche Hotel Częstochowa.

Jak przyznają zgodnie obie zwyciężczynie projektu, wniósł on w Ich życie, dużo radości, emocji, wrażeń i pomysłów na dalsze działania . To, co jednak stanowi dla obu największą wartość to poznanie nowych wspaniałych kobiet z całej Polski, wzajemna wymiana doświadczeń i pomysłów. Dzięki udziałowi w projekcie utwierdziłam się w przekonaniu, iż to co robią ma sens – dodaje Małgorzata Jarocka.

„Projekt był wspaniałym doświadczeniem, które pokazało mi, iż na świecie jest mnóstwo wspaniałych, dojrzałych kobiet robiących wyjątkowe rzeczy dla innych ludzi. Uświadomił mi również jak ważne jest pomaganie drugiemu człowiekowi niezależnie od jego wieku, płci, czy statusu społecznego. Samo uczestnictwo w wydarzeniu wniosło mnóstwo wspomnień oraz nowych doświadczeń
i znajomości. Przyjaźnie, które nawiązały się między nami w trakcie trwania projektu są czymś niepowtarzalnym i wyjątkowym. Poznałam wiele wspaniałych i nietuzinkowych kobiet, z którymi utrzymuję stały kontakt i jestem przekonana, iż zostaną one w moim sercu na wiele, wiele lat

– podsumowuje Katarzyna Jaskólska.

Zwyciężczynie projektu „Kwiat Dojrzałości 2024” przyznały, iż poza całą masą wspaniałych doświadczeń i przeżyć niejednokrotnie w czasie obu zgrupowań musiały zmierzyć się także
z pokonaniem różnych swoich lęków i obaw. Największym wyzwaniem było dla nich m.in. przyswojenie całej choreografii i wyjście na scenę podczas finałowej gali. W przełamaniu lęku pomógł im profesjonalizm, spokój i ogromna cierpliwość choreografki Marzanny Rutkowskiej oraz wsparcie ubiegłorocznej zwyciężczyni Ady Jabłońskiej .

Na pytanie, co będą wspominać najlepiej, odpowiadają: „Wszystko będę miło wspominać, bo Organizatorki projektu Ania Kurządkowska –Kosińska i Julia Bąk zadbały o to by nam tych wspomnień nie zabrakło, ale największe emocje wywołała u mnie gala finałowa i moment kiedy ogłoszono, iż tytuł „Kwiat Dojrzałości 2024” w kategorii 45-55 trafił do mnie. To był jeden z najpiękniejszych momentów mojego życia. Tego nie zapomnę nigdy!” – mówi wzruszona Małgorzata Jarocka.

„Zdecydowanie wyjątkowe kobiety, które miałam okazję poznać w trakcie trwania projektu. Wspólne zajęcia, nauka, uczestnictwo w przepięknych i wartościowych spotkaniach z różnymi wspaniałymi, mądrymi osobami oraz wspaniałymi firmami. Ale i też wiele zabawnych sytuacji z naszym udziałem zapadną w mojej pamięci na długie lata. Każda kobieta marzy by choć na moment być piękną modelką. Moje marzenie spełniło się. Byłam ubrana w przepiękne sukienki od projektantów, miałam wykonane profesjonalny makijaż i fryzurę no i prezentowałam się na wybiegu, niczym modelka. To było cudne magiczne i niezapomniane” – podsumowuje Katarzyna Jaskólska.

A jaka jest codzienność „Kwiatów Dojrzałości 2024” i co mówią o niej same zwyciężczynie?

„Od lat jestem wolontariuszem i liderem Pokojowego Patrolu, współpracuję z Fundacją Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jestem instruktorem pierwszej pomocy i prowadzę zajęcia dla uczniów, seniorów z dziennych domów pobytu a także przedszkolaków. Jestem organizatorem 7 edycji stalowowolskiego biegu dla WOŚP „Policz się z cukrzycą”, w którym oprócz biegaczy startują także psy z właścicielami. Prowadzę teatr BELFER, w którym aktorami są nauczyciele a widzami uczniowie.
Co roku, we współpracy z policją , strażą pożarną i innymi instytucjami organizuję duży piknik dla dzieci ze szkoły i osiedla. Angażuję się w różne akcje charytatywne . Jestem aktorką- amatorką teatru ADHOC i epizodystką w paradokumentach i serialach. Podejmując działania dla innych nie zapominam o sobie. Uprawiam sport, spotykam się z przyjaciółmi, chodzę po górach, zwiedzam świat, czytam książki i szukam nowych wyzwań”
Małgorzata Jarocka.

Katarzyna Jaskólska od ponad 14 lat pracuje z osobami dotkniętymi kryzysem bezdomności. Pomagam im wrócić do życia w społeczeństwie poprzez wspomaganie ich w przezwyciężaniu trudności życiowych oraz słabości. Jak sama przyznaje jest to bardzo wymagające i odpowiedzialne zajęcie, ale dające nieopisaną satysfakcję z osiągniętych rezultatów. Kasia nie zwalnia tempa, a zwycięstwo w projekcie traktuje jako dodatkową motywację oraz zobowiązanie do czynienia dobra.

Przed Katarzyną i Małgorzatą rok pełen wyzwań. Szansa na udział w różnego rodzaju projektach, kampaniach, akcjach społecznych. Kasia zamierza wykorzystać zdobytą wiedzę oraz doświadczenie do dalszej pracy na rzecz osób bezdomnych. Pragnie również zachęcać wszystkie dojrzałe kobiety do wzięcia udziału w kolejnych edycjach projektu „Kwiat Dojrzałości”. Dokładnie po to, by pokazać społeczeństwu ,że kobiety w okresie okołoemerytalnym są wciąż aktywne, robią mnóstwo dobrych i wartościowych rzeczy. Posiadają niezbędne doświadczenie, mądrość życiową, którą chcą dzielić się z innymi. Małgosia uważa, iż wygrana w projekcie „Kwiat Dojrzałości 2024” zobowiązuje. Chciałaby bardzo sprostać oczekiwaniom Organizatorów. Jest otwarta na propozycje wspólnych działań i z przyjemnością będzie pełnić rolę Ambasadorki.

Na pewno będzie się działo! Chciałabym zabrać wszystkie Finalistki na szkolenie „Pokojowego Patrolu”, a potem na Pol’and’rock Festiwal, żeby miały okazję spróbować pracy wolontariusza
w zupełnie innej bajce. Co z tego wyjdzie? Zobaczymy! Wstępne rozmowy już poczyniłam
Teraz skupiam się na mojej pracy i na lokalnych działaniach. Będzie to prezentacja teatru AD HOC, podczas Międzypokoleniowych Spotkań Teatralnych , próba pobicia razem z całą społecznością szkolną rekordu w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo- oddechowej, przygotowanie razem z nauczycielami nowego spektaklu dla dzieci. Jestem też na etapie zakładania fundacji, której głównym celem będzie wsparcie kobiet w kryzysie. Pomysłów i chęci mi nie brakuje, tylko doba jest w tej chwili trochę za krótka. Wygrana w projekcie sprawiła, iż urosły mi skrzydła. Mam zamiar podzielić się tym darem z innymi. – dodaje Małgosia.

Obie Panie już 6 października wezmą udział w przepięknym evencie realizowanym przez Arche Hotel Krakowska pt. „Różowy październik z Arche Hotel Krakowska”. Będzie to trzecia edycja wydarzenia podczas którego poruszane są tematy dotyczące profilaktyki raka piersi.

„Ogromnie się cieszę, iż już za kilka dni ponownie spotkamy się z pozostałymi uczestniczkami projektu w Arche Hotel Krakowska w Warszawie na kolejnym wyjątkowym wydarzeniu. Weźmiemy udział we wspaniałym pokazie „Kobiety-Kobietom”. Przekaz i założenia są takie, by wesprzeć mentalnie kobiety, które w tej chwili leczą się onkologicznie. Chcemy dodać im siły i determinacji do tej nierównej walki” – podsumowuje Katarzyna Jaskólska.

Idź do oryginalnego materiału