Wzrost inwestycji wyniesie 2,5% r/r w 2024

1 tydzień temu

Wzrost PKB wyniesie 2,9% r/r w br. i przyspieszy do 3,6% w 2025 r., szacuje Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG) podtrzymując swoją poprzednią prognozę. Według Instytutu, nakłady brutto na środki trwałe wzrosną o 2,5% r/r w br. W 2025 roku stopa inwestycji istotnie wzrośnie, a prognozowany wzrost inwestycji wyniesie 8,7% r/r.

„W opinii Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG), w ostatnim kwartale roku tempo wzrostu PKB przyspieszy do 3,2%, by w całym 2024 roku osiągnąć 2,9%. W 2025 roku całoroczne tempo wzrostu będzie nieco wyższe i w opinii IPAG wyniesie 3,6%” – czytamy w raporcie kwartalnym Instytutu.

Według IPAG, w II połowie 2024 roku tempo wzrostu inwestycji nie będzie wysokie.

„W trzecim kwartale szacować je należy na 2,6%, a w czwartym na 2,3%. W całym 2024 roku nakłady brutto na środki trwałe wzrosną o 2,5%. Tempo wzrostu inwestycji będzie zatem niższe niż w roku poprzednim. Dynamika inwestycji będzie ponadto niższa od dynamiki wzrostu gospodarczego. Oznacza to, iż zmniejszać się będzie stopa inwestycji w gospodarce na-rodowej (czyli relacja nakładów brutto na środki trwałe do PKB). W 2025 roku stopa inwestycji istot-nie wzrośnie, a prognozowany wzrost inwestycji wy-niesie 8,7%” – czytamy dalej.

IPAG wskazał, iż zła koniunktura w przemyśle utrzymuje się od początku 2023 roku.

„Po pięciu kolejnych kwartałach spadku produkcji sprzedanej przemysłu, w drugim i trzecim kwartale 2024 roku tempa wzrostu nie przekraczały 1%. Dopiero w ostatnim kwartale 2024 roku spodziewać się można tempa na poziomie 1,5%. W całym 2024 roku produkcja sprzedana przemysłu wzrośnie o 0,8%, a wartość dodana w przemyśle o 0,9%. Mówić można zatem o stagnacji w przemyśle. W 2025 roku tempa te przyspieszą odpowiednio do 4,8 i 3,7%” – czytamy dalej.

Instytut zwraca uwagę, iż „znacznie lepszą koniunkturę niż w przemyśle i budownictwie odnotowano w trzecim kwartale 2024 roku w sektorze usług rynkowych” i jest to najszybciej rozwijająca się część gospodarki.

„Według szacunków IPAG, wartość dodana wzrosła w tej części gospodarki o 4,1%. W kolejnym kwartale tempo wzrostu wartości dodanej będzie porównywalne (4,2%), a w całym 2024 roku tempo wzrostu wy-niesie 4,1%. Jest to więc najszybciej rozwijająca się część gospodarki. W kolejnym roku sytuacja taka się utrzyma, a tempo wzrostu wyniesie 4,5%. Sytuacja, a więc i tempa wzrostu, będzie przy tym zróżnicowana w zależności od segmentu usług” – czytamy dalej.

W konwencji rachunków narodowych eksport w 2024 roku wzrośnie o 2,3%, a import o 5,4%. W roku następnym tempa wzrostu eksportu i importu wyniosą odpowiednio 5,4% oraz 6,5%, podano także.

Według prognozy IPAG, stopa bezrobocia wyniesie 5,2% na koniec 2024 r. (tj. o 0,1 pkt proc. więcej niż w końcu 2023 roku). W 2025 roku, pomimo przyspieszenia tempa wzrostu gospodarki, stopa bezrobocia również wyniesie 5,2%.

„Wzrost stopy bezrobocia nie stanowi znaczącego wyzwania w skali makroekonomicznej. Tłumaczyć go należy utrzymywaniem się przez kilka kwartałów złej koniunktury w przemyśle oraz wzrostem kosztów funkcjonowania, co skłania przedsiębiorstwa przemysłowe do szukania oszczędności i racjonalizacji procesów wytwórczych. Mała skala tego wzrostu wynika z niedoboru siły roboczej, spowodowanej wpływem czynników demograficznych” – czytamy dalej.

Instytut szacuje, iż w 2025 roku spodziewać się należy osłabienia kursu złotego względem euro oraz dolara amerykańskiego, przy czym osłabienie wobec dolara powinno być wyraźniejsze.

„Związane jest to ze spodziewaną zmianą polityki gospodarczej w Stanach Zjednoczonych i globalnym wzrostem wartości dolara. Osłabienie kursu walutowego sprzyjać będzie wzrostowi eksportu. Wspomnieć jednak należy, iż w dolarach rozliczany jest import surowców energetycznych, a więc umocnienie kursu dolara oddziaływać będzie negatywnie na poziom kosztów w gospodarce. Z drugiej strony, w 2025 roku spodziewać się należy spadku cen ropy na światowych rynkach, więc ostateczny efekt netto tych zmian nie powinien być negatywny” – podsumowano.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału