Za nami kongres w Mikołajkach!

4 tygodni temu

Fundacja Warsaw Enterprise Institute była Partnerem Instytucjonalnym podczas tegorocznej jubileuszowej edycji Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach. Wśród panelistów znaleźli się m.in. prezes WEI Tomasz Wróblewski oraz wiceprezesi: Sebastian Stodolak i Piotr Palutkiewicz.

Europejski Kongres Samorządów w Mikołajkach to największa międzynarodowa konferencja samorządowa w Polsce. W tym roku na Kongres przyjechało ponad 2800 gości i dziennikarzy – to kolejny rekord frekwencji w historii tego wydarzenia. Kongres miał także rekordową liczbę ponad 160 partnerów – firm, instytucji, stowarzyszeń i mediów. EKS został zorganizowany przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich, a jego głównym partnerem było Województwo Warmińsko-Mazurskie.

Podczas Kongresu mieliśmy okazję przygotować dwa panele. Pierwszy z nich dotyczył tego, jak odchudzić naszą Czarną Księgę. Jak unikać marnotrawstwa środków publicznych? Wydatki państwa pokrywa zawsze w końcu podatnik — czy to na poziomie rządu, czy samorządu. Niestety co udowadnia „Czarna Księga” (kompendium przygotowywane co roku przez WEI), wydatki te bywają wyjątkowo często marnotrawne. Polski podatnik przekazuje w podatkach państwu ok. 60 proc. pensji, ma więc prawo domagać się, by ten proceder ukrócić. Nietrafione, a choćby absurdalne pomysły wydatkowe pojawiają się często na poziomie samorządów. Publiczne toalety w cenie mieszkań, mosty drogowe dla wiewiórek w miejscach, w których nie ma wiewiórek, albo place zabaw budowane na środku boiska to tylko jedne z wielu przykładów. Skąd się biorą? Brak odpowiednich procedur kontrolnych, czy zwykłego „pomyślunku”? I jak zapobiegać ich pojawianiu się?

W debacie udział wzięli:

  • Sebastian Stodolak, Wiceprezes, Warsaw Enterprise Institute (moderator)
  • Tomasz Wróblewski, prezes Warsaw Enterprise Institute
  • Przemysław Staciwa, analityk, dziennikarz
  • Sławomir Dudek, Adiunkt w Instytucie Rozwoju Gospodarczego, Prezes Instytutu Finansów Publicznych, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
  • Małgorzata Żebrowska-Piotrak, Radna, Urząd Miejski w Łomiankach

Drugi panel dotyczył tego, jak gminy radzą sobie dziś z odpadami. Paneliści odpowiadali na pytania, jak jest w tej chwili i czego możemy się nauczyć w kontekście projektowanego systemu ROP? Unia Europejska postawiła przed Polską ambitny cel – do końca 2025 roku nasz kraj ma osiągnąć poziom recyklingu odpadów opakowaniowych wynoszący co najmniej 65%. Wobec tego wyzwania niezbędne stało się wprowadzenie systemu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP), który ma najważniejsze znaczenie dla realizacji tych założeń. Wraz z wznowieniem prac dot. wdrożenia ROP w 2025 roku coraz wyraźniej kształtuje się potrzeba wypracowania nowego systemu ROP, który opierać się będzie na efektywnej współpracy producentów z organizacjami odzysku i samorządami. Jakie rozwiązania powinien zawierać system ROP, aby spełniał unijne wymogi? Jak w tej chwili radzą sobie dziś gminy z odpadami?

W debacie udział wzięli:

  • Lech Bojarski, Redaktor Naczelny, Zielona Gmina (moderator)
  • Konrad Nowakowski, Prezes, Polska Izba Odzysku i Recyklingu Opakowań, Polska
  • Piotr Palutkiewicz, Wiceprezes, Warsaw Enterprise Institute
  • Stefan Krajewski, Sekretarz Stanu, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
  • Andrzej Gantner, Wiceprezes, Dyrektor Generalny, Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców
  • Małgorzata Izdebska, Sekretarz, Urząd Miejski w Wołominie
  • Krzysztof Baczyński, Prezes Zarządu, Związek Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK

Rekordowa frekwencja i liczba partnerów w każdym sektorze umożliwiła osiągnięcie wyższego niż w ubiegłych latach poziomu wymiany doświadczeń i kontaktów wśród liderów samorządowych, przedstawicieli administracji centralnej oraz dużego i lokalnego biznesu. EKS dowiódł, iż samorządy są nie tylko fundamentem, ale także kluczowym motorem rozwoju w dobie globalnych wyzwań.

Warto dodać, iż EKS to największa międzynarodowa konferencja samorządowa w Polsce. W tym roku było z nami ponad 450 gości z 40 krajów, głównie z Europy, ale także z Azji i USA. X edycja EKS przyciągnęła większą liczbę przedstawicieli administracji centralnej, samorządu i liderów biznesu niż kiedykolwiek wcześniej. W tym roku mieliśmy zaszczyt gościć Władysława Kosiniaka-Kamysza, wicepremiera i Ministra Obrony Narodowej, Krzysztofa Gawkowskiego, wicepremiera i ministra Cyfryzacji, Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Marcina Kulaska Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także innych przedstawicieli rządu w randze sekretarzy i podsekretarzy stanu. W kongresie uczestniczyło też wielu polityków i parlamentarzystów w tym m.in.: Krzysztof Bosak – Wicemarszałek Sejmu RP, Krzysztof Kwiatkowski, senator, Mateusz Morawiecki, poseł i wiceprzewodniczący partii Prawo i Sprawiedliwość. Do najciekawszych wydarzeń należy zaliczyć spotkania z Magdaleną Biejat, wicemarszałkinią Senatu i kandydatką Nowej Lewicy na urząd prezydenta oraz Karolem Nawrockim kandydatem obywatelskim na urząd prezydenta.

Więcej informacji podsumowujących Kongres znajduje się tutaj: www.forum-ekonomiczne.pl/wydarzenia/x-europejski-kongres-samorzadow

Idź do oryginalnego materiału