Żadna produkcja seryjna nie obejdzie się bez systemu MES

tunele.inzynieria.com 1 miesiąc temu

Czym jest system MES

Ważnym i absolutnie kluczowym elementem dla cyfrowych wymagań drugiej dekady XXI wieku jest implementacja systemu informatycznego produkcyjnego, który spełnia wymagania konkretnych branż. Ten narzędzie, znane jako system MES (z ang. Manufacturing Execution System), stanowi w zasadzie połączenie systemów informatycznych przedsiębiorstwa z produkcją. Zapewnia zarządzanie produkcją, procesami w produkcji, ich monitorowanie w czasie rzeczywistym, śledzenie, kontrolę stanu zapasów magazynowych i gromadzenie danych, które aktywnie analizuje i raportuje.

Korzyści z systemu MES

System informatyczny produkcyjny pomaga zapobiegać ludzkim błędom. Zaawansowanie i często dostosowanie do indywidualnych potrzeb kontroluje jakość produkcji, śledzi partie i potrafi wykrywać tzw. "wady". Analizuje błędy i pomaga proponować rozwiązania, aby się nie powtarzały.

Wykorzystanie systemu MES pozwala firmom obniżać koszty produkcji, odpadów i w zasadzie również zasobów ludzkich. Proces produkcyjny staje się bardziej efektywny, co oczywiście nie tylko korzystnie wpływa na zarząd firmy, ale także na cały zespół pracowników.

Systemy MES można integrować również z innymi systemami przedsiębiorstwa. Typowo są to systemy ERP (planowanie zasobów przedsiębiorstwa), ale można je również podłączyć do systemu magazynowego, systemu obecności lub CRM (zarządzanie relacjami z klientami). Jest to więc bardzo elastyczne rozwiązanie.

Implementacja systemu MES

Niektóre systemy MES można gwałtownie zakupić i wdrożyć w wersji podstawowej. Jednakże specyfika każdego przedsiębiorstwa zwykle wymaga fachowej ingerencji w to rozwiązanie programowe, a więc dostosowania go na miarę tak, aby produkt służył firmie, jak należy, i przyniósł oczekiwane efekty. Dlatego zawsze należy skontaktować się z wykwalifikowanym specjalistą świadczącym tego rodzaju usługi.

Idź do oryginalnego materiału