Zakończenie etapu przygotowawczego projektu Green PROTE-Quest Tech for Moldova

wzp.org.pl 1 miesiąc temu

Zielona technologia PROTE-Quest jest odpowiedzią na szeroko rozpowszechniony problem pogorszenia jakości wody wodociągowej na skutek zardzewiałych rurociągów z dużą ilością kamienia i osadów, powodujących tzw. wtórne zanieczyszczenie wody dystrybuowanej. Razem z trzema lokalnymi partnerami: wodociągiem Apa-Canal Chisinau, wodociągiem Servicii Publice Cimislia i ConsulTrans Grup SRL PROTE pracuje nad wdrożeniem technologii PROTE-Quest w Mołdawii w ramach dwupunktowego pilotażu.

Ostatnie cztery miesiące to czas intensywnych przygotowań do pilotażowego wdrożenia technologii Green PROTE-Quest na dwóch mołdawskich wodociągach – Apa-Canal w Kiszyniowie oraz Serivicii Publice Cimislia. Odbyliśmy szereg spotkań online, rozmów i konsultacji, a także prowadziliśmy wymianę korespondencji mailowej zarówno z kadrą zarządczą ww. przedsiębiorstw wodociągowych, jak i inżynierami odpowiadającymi za dystrybucję wody. W ramach tych spotkań eksperci PROTE pozyskali od mołdawskich specjalistów informacje na temat warunków, jakie w tej chwili panują na sieci wodociągowej, uzgodnili miejsca na sieci, gdzie podłączone będą nasze instalacje i skonfigurowali stacje dozujące. Oczywiście, nie zapomnieliśmy również o formalnościach takich, jak rejestracja projektu w Republice Mołdawii i uzyskanie atestu lokalnego Instytutu Zdrowia Publicznego dla preparatu SeaQuest, który będzie stosowany w ramach pilotażu.

Kolejnym krokiem będzie uzyskanie zgody władz Republiki Mołdawii, która umożliwi nam przystąpienie do transportu wszystkich elementów potrzebnych do realizacji Projektu do Mołdawii i wyczekiwanego rozpoczęcia kolejnego etapu Projektu: wdrożenia Technologii oraz zapewnienia warsztatów dla inżynierów z mołdawskich wodociągów.

Projekt pod nazwą „Green PROTE-Quest Tech for Moldova: Improved Drinking Water Distribution System’s Energy Efficiency & Hydraulic Performance” realizowany jest przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) za pośrednictwem Polish Challenge Fund, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

Idź do oryginalnego materiału