Zamiast oskładkowania umów chcemy m.in. usprawnić działania PIH

6 godzin temu

Rząd zdecydował o rezygnacji z oskładkowania umów cywilnoprawnych, a w zamian planuje m.in. „usprawnić i zdigitalizować” procedury działania Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), poinformował wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.

„Decyzją premiera Donalda Tuska, popartą przez Ministerstwo Rodziny, nie będzie oskładkowania umów zleceń w formie, w której była ona zapisana w Krajowym Planie Odbudowy” – powiedział Szyszko w programie „Onet Rano Finansowo”.

„Z Komisją Europejską doszliśmy do wniosku, ze jesteśmy tam, gdzie jesteśmy – by zwiększyć ochronę społeczną pracowników w Polsce, nie należy teraz oskładkowywać każdej umowy czy rewolucjonizować systemu, który działa. Nie ma sensu wymyślać koła na nowo. Natomiast trzeba zaadresować i rozwiązać problemy punktowo – tam, gdzie rzeczywiście są” – dodał wiceminister.

Wyjaśnił, iż dlatego rząd rozmawia z Komisją o tym, żeby wzmocnić Państwową Inspekcję Pracy – na zasadzie chociażby zwiększonego budżetu dla PIH, co już zostało uwzględnione w budżecie na ten rok.

„Chcemy, żeby PIP działał efektywniej i sprawniej. Nie tyle żeby były to działania natury jakiejś siłowej, ale właśnie żeby udrożnić, usprawnić czy zdigitalizować procedury PIP-u. Chodzi o usprawnienie i polepszenie działania tej organizacji” – wskazał Szyszko.

Ministerstwo pracuje również nad nowatorskim rozwiązaniem dotyczącym stażu pracy.

„Innym interesującym rozwiązaniem jest pomysł, w którym staż pracy przepracowany na umowach zlecenie będzie się liczył do podstawy świadczeń w przyszłości” – powiedział wiceminister.

Ma to na celu zniwelowanie różnic między różnymi formami zatrudnienia w kontekście naliczania stażu pracy, szczególnie w instytucjach publicznych.

W połowie grudnia 2024 r. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MfiPR) podało, iż rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO), która rozpocznie się w I kw. 2025 r. obejmie też kwestię oskładkowania umów cywilnoprawnych.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk informowała wówczas, iż resort funduszy prowadzi negocjacje z Komisją Europejską w sprawie zmiany w KPO dotyczące oskładkowania umów. Zgodnie z obecną wersją KPO, oskładkowanie umów planowane było na styczeń 2025 r. Dziemianowicz-Bąk podała, iż najwcześniej byłoby to możliwe od 2026 r.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału