Zapłacą za opiekę nad rodzicem. ZUS informuje. Tylko kilka warunków

3 dni temu
W momencie gdy pojawi się konieczność rezygnacji z pracy i sprawowania opieki nad chorym, dana osoba ma prawo ubiegać się o zasiłek opiekuńczy od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kto dokładnie może liczyć na takie wsparcie finansowe? Trzeba spełnić kilka podstawowych warunków.
Zgodnie z zasadą zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, które muszą czasowo zrezygnować z pracy ze względu na chorobę osoby bliskiej. O takie wsparcie mogą ubiegać się jedynie osoby, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Pieniądze przyznawane są w ramach ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.


REKLAMA


Zobacz wideo Lepszy urlop macierzyński niż żłobek za rogiem


Zasiłek opiekuńczy na rodzica to nie wszystko. Przepisy mówią też o "innych członkach rodziny"
O zasiłek opiekuńczy można ubiegać się w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki nad członkiem rodziny. W tym przypadku nie chodzi jedynie o rodziców. Ze wsparcia skorzystać można również z powodu opieki nad dzieckiem lub "innym chorym członkiem rodziny". Przy czym poprzez "innych członków rodziny" należy rozumieć małżonka, rodziców, rodzica dziecka, ojczyma, macochę, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku powyżej 14 lat. Najważniejsze jest jednak to, by takie osoby pozostawały we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym. Ponadto w danym gospodarstwie domowym nie mogą znajdować się inne osoby zdolne do podjęcia opieki nad chorym. Dopiero gdy wszystkie warunki zostaną spełnione, ZUS sfinansuje zasiłek z ubezpieczenia chorobowego.


Ile wynosi zasiłek opiekuńczy na rodzica? To zaledwie część wynagrodzenia
Zasiłek opiekuńczy na członków rodziny można pobierać przez 14 dni w roku kalendarzowym, a łączny okres jego wypłaty w ramach opieki nad dziećmi i "innymi członkami rodziny" nie powinien przekroczyć 60 dni. Co ważne, niewykorzystane dni opieki nie przechodzą na kolejny rok. Kwota takiego świadczenia stanowi 80 proc. wynagrodzenia wyliczanego na podstawie średniej pensji z ostatnich 12 miesięcy.
Sprawdź również: 11,8 tysiąca złotych za miesiąc pracy. Imponująca podwyżka minimalnej
Aby ubiegać się o zasiłek, pracownik musi uzyskać zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny. Kolejnym etapem jest złożenie wniosku o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny. Formularz Z-15B można znaleźć na stronie internetowej ZUS, w placówkach stacjonarnych oraz na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.


Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału