Zasiłek dla bezrobotnych. od dzisiaj ta grupa osób dostanie więcej pieniędzy

6 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Yaroslav Litun / iStock


Zasiłek dla bezrobotnych stanowi duże wsparcie dla osób, które utraciły pracę. Aby go uzyskać, trzeba jednak spełnić określone warunki. Warto też wiedzieć, iż od 2025 roku zaszły pewne zmiany w przepisach, które wiążą się m.in. z wysokością zasiłku. Na zmianach skorzysta kilka grup upoważnionych do świadczenia.
Utrata pracy to trudne doświadczenie. Co więcej, nie zawsze udaje nam się znaleźć od razu nowe zatrudnienie. Wsparcie finansowe w tym czasie może dać nam większe poczucie bezpieczeństwa i tym samym ułatwić powrót na rynek pracy. Jakie kroki należy zatem podjąć, aby dostać zasiłek dla bezrobotnych?


REKLAMA


Zobacz wideo Co się dzieje na rynku pracy? "Obawa bezrobocia jest jednym z największych lęków w Polsce"


Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać zasiłek dla bezrobotnych? Nie każdy może zarejestrować się w urzędzie pracy
Prawo do zasiłku dla bezrobotnych zyskują bezrobotni, którzy zarejestrują się w powiatowym urzędzie pracy (PUP). Jak wyjaśnia portal Zielona Linia, dokonać tego mogą osoby, które przez 365 dni w okresie 18 miesięcy przed zarejestrowaniem się w urzędzie:


były zatrudnione i osiągały co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę (niezależnie od wymiaru etatu), od którego istniał obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy;
świadczyły usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej, o ile podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota płacy minimalnej (w przeliczeniu za pełen miesiąc);
opłacały składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu prowadzonej działalności bądź współpracy przy działalności, o ile podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota płacy minimalnej.


Ponadto Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina o konieczności okazania niezbędnych dokumentów, tj. dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość, świadectwa ukończenia szkoły oraz zaświadczenia o ukończeniu kursów lub szkoleń, orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (jeśli to nas dotyczy), a także wszystkich dotychczasowych świadectw pracy. Te ostatnie będą istotne przy ustalaniu naszego stażu pracy, co z kolei wpłynie na wysokość otrzymywanego zasiłku. Na jakie kwoty konkretnie możemy liczyć?


Zasiłek dla bezrobotnych - ile wynosi w 2025 roku? Od 1 stycznia zmieniły się przepisy
Wysokość zasiłku dla bezrobotnych wzrasta każdego roku w czerwcu. Portal Infor podaje, iż od 1 czerwca 2024 roku podstawowy zasiłek dla bezrobotnych wynosi 1662 zł brutto przez pierwsze trzy miesiące jego pobierania, a następnie 1305,20 zł brutto. Dotychczas na takie kwoty mogły liczyć osoby ze stażem pracy od 5 lat do 20 lat. Staż pracy krótszy niż 5 lat oznaczał zmniejszenie tych kwot do 80 proc. Od 1 stycznia 2025 roku to się jednak zmieniło i choćby krótszy staż upoważnia do 100 proc. podstawy zasiłku. Nie zmienia się natomiast sytuacja osób o stażu dłuższym niż 20 lat. Tym bezrobotnym wciąż przysługuje 120 proc. podstawowego świadczenia.
Zobacz też: Tyle zarobią w tym roku pracownicy Lidla, Biedronki i Kauflandu. Popularne sieci kuszą podwyżkami


Od nowego roku wydłużył się również maksymalny okres pobierania zasiłku. Normalnie wynosi on 180 dni, ale przez 365 dni z omawianego wsparcia mogą korzystać następujące osoby:


powyżej 50. roku życia i posiadające co najmniej 20-letni okres uprawniający do zasiłku,
utrzymujące co najmniej jedno dziecko w wieku do 18 lat lub dziecko z niepełnosprawnością w wieku do 24 lat, których małżonek jest też osobą bezrobotną i utracił prawo do zasiłku z powodu upływu okresu jego pobierania,
samotnie wychowujące co najmniej jedno dziecko w wieku do 18 lat lub dziecko z niepełnosprawnością w wieku do 24 lat,
osoby z niepełnosprawnością,
będące członkami rodzin wielodzietnych posiadających Kartę Dużej Rodziny.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału