Zbliżasz się do emerytury? W tej sytuacji pracodawca nie może cię zwolnić. Są jednak wyjątki

6 godzin temu
Emerytura zbliża się wielkimi krokami, jednak pracodawca chce cię zwolnić? W tej sytuacji nie może tego zrobić, gdyż chroni cię prawo. Warto o tym wiedzieć, by się nie naciąć. Ile jest okresu ochronnego przed emeryturą?
jeżeli pracujesz na umowę o pracę i zbliżasz się do wieku emerytalnego, możesz liczyć na szczególny zapis w kodeksie pracy, który chroni cię przed zwolnieniem oraz obniżeniem pensji. Dotyczy to osób, które niebawem będą mogły zrezygnować z zatrudnienia i zacząć pobierać świadczenie. Na czym dokładnie polega okres ochronny?


REKLAMA


Zobacz wideo Dwa mity o ZUS i jedna smutna prawda. Co z emeryturami?


Ile jest okresu ochronnego przed emeryturą? Te osoby nie mogą zostać zwolnione
Zgodnie z prawem pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wymaganego wieku emerytalnego. Oczywiście o ile okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury wraz z przekroczeniem tegoż wieku oraz nie występuje nadzwyczajna sytuacja. Kwestię tę reguluje art. 39 Kodeksu pracy. Ponieważ wymagany wiek emerytalny wynosi 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat jeżeli chodzi i mężczyzn, okres ochronny będzie dotyczył kolejno 56-latki orz 61-latków. Co istotne, w tym czasie pracodawca nie tylko nie może cię zwolnić, ale także zmniejszyć pensji.


Kiedy nie ma ochrony przedemerytalnej? Wyjątków nie brakuje
Od powyższego zapisu istnieją jednak wyjątki. Jak wyjaśnia portal infor.pl, ochrona dotyczy osób zatrudnionych na umowę o pracę, a do tego na czas nieokreślony. Oznacza to, iż jeżeli masz umowę zlecenie lub o dzieło, nie możesz skorzystać z tego zapisu. Bez znaczenia jest za to wymiar etatu. Natomiast jeżeli jesteś zatrudniona na czas określony, umowa wygasa wraz ze wskazanym w niej terminem, choćby jeżeli będziesz wtedy zbliżać się do emerytury. Tutaj zapisy o ochronie nie mają zastosowania.


pieniądze (zdj. ilustracyjne) Pawel Kacperek/istock


Warto również zdawać sobie sprawę z faktu, iż jeżeli istnieją uzasadnione przesłanki do zwolnienia, pracodawca może tego dokonać choćby w okresie ochronnym. Dotyczy to sytuacji kiedy dojdzie do dyscyplinarki, czy zakład pracy ogłosił upadłość lub likwidację. Pracownicy, którzy po osiągnięciu wymaganego wieku nie będą mieli wymaganego stażu pracy (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn), również nie mogą skorzystać z okresu ochrony.


Kolejnym przykładem jest uzyskanie przez pracownika prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy lub utrata uprawnień koniecznych do wykonywania dotychczasowych obowiązków. Jak informuje portal interia.pl, istnieje również wyjątek, wedle którego choćby w okresie ochronnym może dotknąć cię obniżka wynagrodzenia. Mowa o wprowadzeniu nowych zasad wynagrodzenia dla ogółu pracowników lub grupy, do której chroniony należy. Ponadto, należy pamiętać, iż wraz z osiągnięciem wymaganego wieku pracownik nie jest już chroniony, choć oczywiście nie ma możliwości zwolnienia go tylko z powodu nabycia prawa do emerytury. Czy twoim zdaniem okres ochronny dla osób zbliżających się do emerytury, to dobre rozwiązanie? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału