Renta wdowia pozwala na pobieranie nie jednego, najkorzystniejszego finansowo, świadczenia, a dwóch. Dzięki niej będzie można pobierać własne świadczenie oraz rentę rodzinną po zmarłym małżonku. To od osoby wnioskującej zależy, które z nich będzie wypłacane w całości, a które - częściowo. Dotyczy to także uprawnionych do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz renty szkoleniowej. To oznacza, iż wdowy i wdowce będą otrzymywać "podwójną emeryturę".
REKLAMA
Zobacz wideo Jak wygląda sytuacja mieszkaniowa w Warszawie? "Może wygram w totka"
Wnioski o rentę wdowią. Kiedy wdowy dostaną podwójne emerytury?
Wnioski o rentę wdowią można składać od 1 stycznia za pośrednictwem platformy PUE oraz osobiście w placówce ZUS. Niezbędne będą formularz ERWD, akt zgonu małżonka i dokument potwierdzający uprawnienia do własnej emerytury. Po pozytywnym rozpatrzeniu wypłata nastąpi od miesiąca złożenia wniosku, ale nie wcześniej niż 1 lipca 2025 roku. jeżeli więc złożyłaś wniosek w styczniu, w lipcu dostaniesz pierwszą rentę wdowią razem z wyrównaniem za 6 miesięcy, a jeżeli złożysz wniosek w kwietniu - za trzy miesiące.
Renta rodzinna a renta wdowia. Ile wyniesie? ZUS radzi uważać. Tym osobom odrzuci wniosek
Jej ostateczna wysokość zależy od tego, ile otrzymujesz własnej emerytury oraz ile wynosi renta rodzinna (85 proc. świadczenia zmarłego współmałżonka). W 2025 roku podział wynosi:
100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnej emerytury;
100 proc. własnej emerytury i 15 proc. renty rodzinnej.
Od 1 lipca 2027 roku drugie świadczenie ma być wypłacane w wysokości 25 proc. Jest jednak haczyk.
Suma świadczeń wypłacanych łącznie z rentą rodzinną nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury
- przypomina ZUS. Od 1 marca 2025 roku najniższa emerytura wynosi 1878,91 zł, a jej trzykrotność - 5636,73 zł. Wniosek o rentę wdowią będzie odrzucony, jeżeli jedno ze świadczeń jest wyższe niż trzykrotność najniższej emerytury (do tego doliczane są inne świadczenia, w tym m.in. dodatek pielęgnacyjny). W przypadku przekroczenia po zsumowaniu renty i emerytury wypłacane świadczenie będzie po prostu zmniejszone o kwotę nadwyżki.
By oszacować wysokość renty wdowiej i to, czy się opłaca, ZUS udostępnił specjalny kalkulator łączenia świadczeń z rentą rodzinną. By szczegółowo ustalić najkorzystniejszy wariant, najlepiej jednak udać się bezpośrednio do placówki ZUS. Tam otrzymasz także pomoc w wypełnianiu wniosku.
Dla kogo renta wdowia? Wniosek o rentę wdowią będzie odrzucony w konkretnych przypadkach (zdj. ilustracyjne) Fot. AND-ONE / iStock
Kto nie dostanie renty wdowiej? Tym osobom ZUS nie wypłaci
Poza osobami, które przekroczą limit, z renty wdowiej nie skorzystają także osoby, które:
nie mają prawa do emerytury lub do renty rodzinnej,
nie osiągnęły wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn),
nie pozostawały we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka,
owdowiały przed ukończeniem 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni),
zawarły nowy związek małżeński po śmierci małżonka, po którym przysługiwała im renta rodzinna.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.