ZUS może podwyższyć ci emeryturę. Spróbuj w czterech przypadkach. Nic nie stracisz, a możesz zyskać

6 godzin temu
Zdjęcie: Kiedy najlepiej przeliczyć emeryturę? Pawel Kacperek/iStock


Jeśli masz ustalone prawo do emerytury, możesz złożyć wniosek o przeliczenie jej wysokości. To rozwiązanie opłaca się osobom, które kontynuowały pracę po przyznaniu świadczenia. Wyjaśniamy, kiedy warto w 2024 przeliczyć emeryturę.
Przeliczenie emerytury to istotny krok, jeżeli chcemy podnieść jej wysokość. Następuje ono na twój wniosek, który powinien trafić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Średnia wysokość świadczenia w pierwszym kwartale 2024 wynosiła 3516,95 zł. Wiele osób otrzymuje jednak znacznie niższe kwoty i zastanawia się, czy może coś zrobić, aby zwiększyć ilość pieniędzy.


REKLAMA


Zobacz wideo Czy emerytom starcza dziś na życie w Polsce? [SONDA]


Kto może starać się o ponowne przeliczenie emerytury? Cztery sytuacje
Emeryturę lub rentę można przeliczyć w kilku sytuacjach. Po pierwsze warto to zrobić, jeżeli w momencie przyznania świadczenia brakowało dokumentacji (nie dysponowałaś wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia, które ZUS mógłby uwzględnić przy obliczaniu świadczenia). Jej uzupełnienie może skutkować podniesieniem wysokości wypłat.
Sprawdź też: Mogą zapukać w każdej chwili. Sprawdzą, czy masz ten dokument. Za jego brak choćby 5 tys. zł kary
Udokumentowane zmiany w dochodach również mogą prowadzić do pozytywnych zmian. Przeliczenie jest także korzystne dla osób, które kontynuowały pracę po przyznaniu emerytury albo opłacały składki na ubezpieczenie społeczne. Emerytura przeliczana jest od miesiąca, w którym złożysz wniosek. jeżeli po przeliczeniu okazałoby się, iż przysługuje ci niższe świadczenie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przez cały czas będzie wypłacać emeryturę lub rentę w dotychczasowej wysokości.


Kto może wnioskować o ponowne przeliczenie emerytury? (zdj. ilustracyjne) Fot. dolgachov / iStock


Kiedy najlepiej przeliczyć emeryturę? ZUS ma miesiąc na wydanie decyzji
jeżeli chcesz rozpocząć proces przeliczania emerytury, musisz wypełnić formularz ERP0 dostępny na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia i wynagrodzenia. Można to zrobić osobiście w oddziale ZUS, przez pełnomocnika albo wysłać pocztą. Instytucja bierze pod uwagę różne czynniki, które mogą wpłynąć na nowe obliczenia świadczenia. Rozpatruje wnioski w ciągu 30 dni. Seniorzy, którzy przeszli na emeryturę przed 2009 rokiem, mogą wypełnić formularz, choćby jeżeli nie odnaleźli dokumentów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uwzględni minimalne wynagrodzenie za ten okres. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału