ZUS przyzna wyższą emeryturę. Trzeba tylko postarać się o dokument

4 miesięcy temu

Wielu Polaków zastanawia się, czy istnieje sposób, aby podwyższyć swoją emeryturę. o ile mamy ku temu podstawy, to można złożyć wniosek o jej ponowne przeliczenie. najważniejsze będzie jednak pokazanie odpowiednich dokumentów. Jak potwierdzić zatrudnienie sprzed 1999 roku i uwzględnić je w swoim stażu pracy?

Są sytuacje, w których nie ma sensu składanie wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o ponowne przeliczenie emerytury.

Jeżeli nie mamy dowodów, które poświadczają staż pracy nieuwzględniony w dotychczasowych przeliczeniach, to nie należy składać wniosku.

Czy warto iść do ZUS-u z książeczką wojskową lub zaświadczeniem z wojskowej komendy uzupełnień?

Wskazaniem do udania się do ZUS-u może być odnalezienie książeczki wojskowej lub otrzymanie zaświadczenia z wojskowej komendy uzupełnień w sytuacji, gdy lata służby nie były wcześniej uwzględnione przez ZUS.

ZOBACZ: Ważne zmiany w refundowaniu leków. Kilkadziesiąt preparatów znika z listy

Wówczas dokumenty te są podstawą do doliczenia lat służby do stażu pracy, co wpływa na zwiększenie świadczenia emerytalnego.

Od 1999 roku składki trafiają na indywidualne konto ubezpieczonego

Jeżeli istnieją wątpliwości co do zaliczenia stażu pracy po 1999 roku, to o nic nie trzeba się martwić. Od 1999 roku wszystkie odprowadzane składki zapisywane były na indywidualnym koncie ubezpieczonego. Oznacza to, iż nic urzędnikom nie umknie. Wcześniej jednak nie było takiego obowiązku, dlatego staż pracy sprzed 1999 roku nie zawsze jest zaliczany przez ZUS.

ZOBACZ: Wypłacane jest co miesiąc. Dodatkowe 300 zł dla seniorów

Dzieje się tak wtedy, gdy urzędnicy nie posiadają stosownych dokumentów pozwalających na ustalenie kapitału początkowego, czyli potwierdzających zatrudnienie i wysokość otrzymywanego wynagrodzenia do końca 1998 roku.

Dokumenty te należy przedłożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zdarza się jednak, iż emeryci mają trudności z odnalezieniem stosownych świadectw.

Wówczas określone lata pracy nie są zaliczane do stażu, przez co emerytura maleje. Odnalezienie dokumentów po przeliczeniu emerytury i dostarczenie ich do ZUS-u to podstawa do dokonania weryfikacji przeliczenia i do ponownego ustalenia wysokości świadczenia emerytalnego.

Jakie dokumenty mogą poświadczyć staż pracy do 1999 roku?

Udokumentowanie okresów składkowych możliwe jest poprzez przedstawienie różnego rodzaju dokumentów. Należą do nich:

  • zaświadczenia od pracowników;
  • świadectwa pracy;
  • legitymacje ubezpieczeniowe z wpisami o zatrudnieniu;
  • opinie o pracy;
  • umowy o pracę;
  • legitymacje służbowe;
  • legitymacje związków zawodowych;
  • wpisy w starym dowodzie osobistym;
  • pisma od pracodawcy;
  • kopie lub odpisy dokumentacji osobowej, lub płacowej;
  • zeznania świadków.

Zeznania świadków mogą być skuteczne w udokumentowaniu okresów zatrudnienia sprzed 15 listopada 1991 roku. Mogą być uznawane również dla okresów zatrudnienia po 14 listopada 1991 roku, o ile dokumentacja została zniszczona w wyniku powodzi z 1997 lub 2010 roku.

ZOBACZ: Coraz wyższe składki ZUS. Tyle przedsiębiorcy będą musieli zapłacić

Trzecim zastosowaniem zeznań świadków jest potwierdzenie świadczenia pracy jako pracownik młodociany przed 1 stycznia 1975 roku, gdy pracodawca nie ma stosownej dokumentacji.

Warto skonsultować się z urzędnikiem

Wszelkie wątpliwości warto skonsultować z urzędnikiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wskaże on na ewentualne okresy, za które brakuje dokumentacji potwierdzającej zatrudnienie i odprowadzanie składek.

Jeżeli takowe istnieją, to warto poszukać dokumentacji lub zebrać zeznania świadków. Dzięki temu można zwiększyć wysokość świadczenia emerytalnego i poprawić swoją sytuację ekonomiczną.

WIDEO: Rynek nieruchomości i jego limity. Szczerze o pieniądzach odc. 237
Idź do oryginalnego materiału