ZUS uruchomił mobilne punkty. Urzędnicy czekają na wnioski

7 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


ZUS wydał istotny komunikat. Urzędnicy uruchamiają specjalne punktu mobilne. Ma to pomóc i usprawnić składanie wniosków o przyznanie świadczenia interwencyjnego. Rozwiązanie nie będzie dostępne na terenie całego kraju, a jedynie w dwóch województwach. Jest to bezpośrednio związane z powodzią. Oto lista miejscowości i daty pojawienia się w nich punktów mobilnych ZUS.


ZUS w środę, 16 października, ruszył ze punktami mobilnymi, w których pojawią się urzędnicy. Będą oni czekać na przedsiębiorców, którzy ucierpieli w wyniku niedawnej powodzi. Specjalne rozwiązanie ma pomóc w usprawnieniu procedury składania wniosków o świadczenie interwencyjne.


ZUS: Ruszyły punkty mobilne


ZUS wydał komunikat dotyczący nietypowego rozwiązania na terenach dotkniętych powodzią. W ośmiu miastach pojawią się punkty mobilne, gdzie możliwe będzie złożenie wniosku o przyznanie świadczenia interwencyjnego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce w ten sposób skrócić łańcuch udzielania pomocy przedsiębiorcom poprzez ułatwienie drogi do złożenia wymaganych dokumentów. Niemniej, możliwe jest również wnioskowanie o przyznanie pomocy poprzez internet oraz wysyłając wniosek Pocztą Polską.Reklama


ZUS informuje o tym, iż punkty mobilne pojawią się w dwóch województwach. Będą one dostępne w różnych godzinach oraz datach, dlatego konieczne jest wcześniejsze sprawdzenie, kiedy urzędnicy będą oczekiwać przedsiębiorców borykających się ze skutkami powodzi. Oto lista miejsc, gdzie zlokalizowane będą punkty mobilne ZUS:
Bystrzyca Kłodzka - 16 października, Hotel Abis, ul. Strażacka 28, godz. 11:00-13:00, Bystrzyca Kłodzka - 17 października, Urząd Miasta i Gminy Plac Wolności 1, godz. 10:00 -13:00, Głuchołazy - 18 października, w godzinach od 9.00 do 13.00, w Centrum Informacji Turystycznej, Plac Basztowy 4a, Kłodzko - 16 października, Kłodzko Urząd Gminy, ul. Okrzei 8A, godz. 9:00 -12:00, Lądek Zdrój - 18 października, Centrum Kultury i Rekreacji, plac Staromłyński 5, godz. 9:00 -14:00, Lubawka - 25 października, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej , 58-240 Lubawka, ul. Dworcowa 33, godz. 9:00 - 13:00, Stronie Śląskie - 18 października, Urząd Miasta, ul. Kościuszki 55, godz. 9:00 - 14:00, Świdnica - 17 października, Urząd Gminy, ul. Głowackiego 4, godz. 9:00 - 12:00, Wleń - 16 października, godz. 9:00-12:00, Urząd Miasta i Gminy Wleń (ratusz), pl. Bohaterów Nysy 7.


Świadczenie interwencyjne: co to i komu się należy?


ZUS w specjalnym komunikacie nie pozostawia złudzeń na temat tego, komu należy się świadczenie interwencyjne. Ta forma wsparcia przeznaczona jest dla osób, które prowadzącą działalność gospodarczą i ucierpiały w wyniku powodzi. Pieniądze nie zostaną wypłacone automatycznie i konieczne jest złożenie specjalnego wniosku. Ostateczny termin upływa 16 marca 2025 r.
Środki wypłacane w ramach świadczenia interwencyjnego mają pomóc w zachowaniu ciągłości prowadzenia działalności. ZUS po przyznaniu tej formy wsparcia zobowiązuje przedsiębiorcę do tego, aby utrzymał poziom zatrudnienia na niezmiennym poziomie przez sześć miesięcy. Początek tego terminu liczony jest od 16 września.
Świadczenie interwencyjne od ZUS nie ma jednej wysokości. Maksymalna kwota, jaka może zostać przyznana to 1 mln zł. Przedsiębiorca sam wskazuje, na jakie pieniądze w ramach pomocy od państwa liczy, jednak są pewne warunki i limity, których nie można przekroczyć. Jednym z nich jest maksymalna wysokość świadczenia interwencyjnego.
Drugim wskazanym przez ZUS limitem jest iloczyn liczby ubezpieczonych zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych i kwoty 16 tys. zł lub współczynnika 0,75 i średniomiesięcznego przychodu uzyskanego przez przedsiębiorcę w ramach swojej działalności.
Idź do oryginalnego materiału