ZUS zabiera 890 zł z emerytury. Seniorzy nie pilnują i załamują ręce. Kolejne zmiany od 1 grudnia

4 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl


Ile można dorobić w 2024 roku? Osoby, które przeszły na wcześniejszą emeryturę, powinny uważnie śledzić komunikaty publikowane przez ZUS. Wszystko dlatego, iż raz na trzy miesiące zmieniają się limity. Kiedy wprowadzą nowe i ile wynoszą obecnie?
Limity dorabiania dla osób, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, a przeszły na wcześniejszą emeryturę, zmieniają się raz trzy miesiące. Kwoty są aktualizowane przez Główny Urząd Statystyczny na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a te, które obowiązują obecnie, będą tylko do końca listopada bieżącego roku. Sprawdź, jakie są teraz i co należy wiedzieć, by przypadkowo nie stracić na przyszłych zmianach. Warto pamiętać, iż osoby, które osiągnęły już wiek emerytalny, mogą dorabiać bez żadnych limitów.


REKLAMA


Zobacz wideo Czy emerytom starcza dziś na życie w Polsce? [SONDA]


Ile można dorobić do emerytury? Kwoty się zmieniają, co może doprowadzić do zmniejszenia lub utraty świadczenia
Kwoty przychodu dla dorabiających na wcześniejszej emeryturze mają ogromne znaczenie dla zmniejszenia lub całkowitego zawieszenia świadczenia. Od 1 września 2024 roku limity wynoszą:


70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - 5626,88 złotych brutto. Po przekroczeniu tej kwoty świadczenie emerytalne ulegnie zmniejszeniu. Maksymalna kwota zmniejszenia wynosi w tej chwili 890,63 złote.
130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - 10449,93 złote brutto. Po przekroczeniu tej kwoty ZUS całkowicie zawiesi wypłatę emerytury. Świadczenie nie przepadnie, jednak będzie wstrzymane do momentu, aż spadną dochody.


Pieniądze, fot. Konstantin T./ iStock Pieniądze, fot. Konstantin T./ iStock


Jakie zmiany w emeryturach od 1 grudnia? Będą nowe limity dorabiania
Dorabiający emeryci, którzy pobierają świadczenie przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, powinni mieć na uwadze, iż limity zmienią się już 1 grudnia bieżącego roku. To oznacza, iż mogą zostać zarówno zmniejszone, jak i zwiększone. Wszystko zależy od danych, które opublikuje Główny Urząd Statystyczny. Warto więc śledzić na bieżąco komunikaty publikowane przez ZUS, by później się nie zdziwić, gdy świadczenie będzie mniejsze lub całkiem zawieszone. Zmiana wprowadzona w grudniu będzie obowiązywać do końca lutego 2025 roku.Jeśli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału