10% poziom niewynajętych biur w stolicy będzie stopniowo spadał w br.

4 godzin temu

Poprawa sytuacji ekonomicznej oraz wyższa i bardziej stabilna frekwencja pracowników w biurach wpływają na popyt na rynku biurowym.

W 2024 r. w stolicy wynajęto 740 tys. mkw. powierzchni biurowej, z czego 244 tys. mkw. w IV kwartale – wskazują najnowsze dane międzynarodowej firmy badawczej CBRE. Najwięcej w ścisłym centrum, na Służewcu i w obszarze biznesowym na Woli. Poziom niewynajętych biur w stolicy sięga 10 proc., ale w br. będzie stopniowo spadał, zwłaszcza w najbardziej nowoczesnych obiektach, co wpłynie na dostępność powierzchni w biurach i może spowodować podwyżki czynszów.

W 2025 r. wskaźnik pustostanów zacznie spadać

– Ostatni kwartał na rynku biurowym w stolicy był wyjątkowo intensywny, zarówno pod względem inwestycyjnym, jak i zainteresowania wynajmem. Spodziewamy się, iż w 2025 r. wzrost się utrzyma, a wskaźnik pustostanów zacznie spadać, zwłaszcza w nowoczesnych biurowcach, położonych w dobrych lokalizacjach. Oprócz poprawy sytuacji ekonomicznej, sprzyja temu coraz wyższy i bardziej stabilny stan obecności pracowników w biurach. Jak wynika z naszych danych, frekwencję na poziomie 41-80 proc. raportuje ponad 60 proc. firm w Europie. To o kilkanaście punktów procentowych więcej niż w 2023 r. W Polsce obserwujemy podobną tendencję – mówi Katarzyna Gajewska, dyrektorka w dziale badań i analiz rynku w CBRE.

Popyt na biura w Warszawie w 2024 roku wyniósł 740 tys. mkw., z czego jedna piąta wynajęta została w ścisłym centrum, tyle samo na Służewcu, a 19 proc. na zachód od centrum w obszarze biznesowym na Woli. Renegocjacje stanowiły 46 proc. rocznego popytu na nową powierzchnię, nowe umowy 36 proc., umowy przednajmu 7 proc., ekspansje – 7 proc. Szczególnie dynamiczny był ostatni kwartał roku, w którym swoich najemców znalazło 244 tys. mkw. powierzchni biurowej w stolicy. To czwarty rok z rzędu, w którym popyt w IV kwartale przekracza 200 tys. mkw.

Biura się zapełniają

Poziom pustych biur na koniec 2024 r. wyniósł 10,55 proc., co oznacza niewielki wzrost w skali roku. W ścisłym centrum pustostanów jest 8,8 proc., a w obszarze biznesowym na Woli – 7,1 proc. Nowe projekty gwałtownie się zapełniają. Ukończony w minionym roku biurowiec The Form został oddany do użytku z poziomem wynajmu wynoszącym ok. 80 proc. Z kolei Office House, który ma być gotowy na wiosnę br. jest już wynajęty w 70 proc., a poziom wynajmu The Bridge, którego oddanie jest zaplanowane na I kwartał br., sięga 50 proc.

Czynsze mogą rosnąć

Nowoczesne biurowce w dobrych lokalizacjach gwałtownie zyskują swoich najemców. Czynsze w stolicy sięgają w tej chwili 20,0-27,0 euro/mkw. w centrum, a 14,0-18,5 euro/mkw. poza centrum, ale jeżeli rosnący popyt się utrzyma, to koszty wynajmu biur w Warszawie mogą wzrosnąć.

Więcej: www.cbre.pl
Idź do oryginalnego materiału