13 grudnia, jak zwykle, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, spotkali się przed pomnikiem „Solidarności” przy pl. Centralnym byli działacze KRH, którzy złożyli kwiaty i modlili się za ofiary stanu wojennego. Zarząd Regionu Małopolskiego „Solidarności” reprezentował zastępca przewodniczącego Regionu Daniel Pokuta.
Uroczystość rozpoczęto od minuty ciszy ku czci ofiar stanu wojennego zarządzonej przez przewodniczącego KRH „Solidarność” Romana Wątkowskiego. Po złożeniu wieńców i zniczy głos zabrał przewodniczący Pokuta, który przypomniał, iż tylko dla zachowania władzy komunistów i przypodobania się Rosji Radzieckiej generał Jaruzelskie nie wahał się pozbawić życia blisko setki Polaków, począwszy od górników z kopalni „Wujek”, a kończąc na zamordowanych kapłanach już w roku 1989.
W spotkaniu uczestniczył też Edward Porębski, radny miasta Krakowa i przedstawiciel władz miasta, który w swym wystąpieniu podkreślił, iż spotykając się pod pomnikiem przy pl. Centralnym wyrażamy szacunek i cześć tym, którzy zapłacili za wolność Polaków jeżeli nie życiem to swoim zdrowiem, gdy byli więzieni i bici. – Obowiązek to tym ważniejszy, iż znów w naszym kraju próbuje się obedrzeć Polaków z poczucia godności ludzkiej i bezpieczeństwa socjalnego i również ci ludzie, którzy działają dzisiaj czynią to tylko po to, by przypodobać się siłom zewnętrznym – mówił radny Porębski. – Znów mamy bezprawie w kraju, znów mamy protesty różnych grup zawodowych, od służb mundurowych, przez rolników, górników, hutników, po pielęgniarki, rehabilitantów i leśników. Oby się ten czas walki z władzą nie wrócił, bo sytuacja w kraju jest bardzo niedobra.
Atmosferę pierwszych dni stanu wojennego w nowohuckim kombinacie metalurgicznym przywołał uczestnik tamtych wydarzeń Stanisław Zięba, który przypomniał, iż do 16 grudnia trwał strajk okupacyjny. – Czekaliśmy co będzie, aż czołgani wyważono trzy bramy na kombinacie, a za nimi wdarły się oddziały ZOMO, które spacyfikowały wszystkie wydziały. Dlatego wspominając tamte czasy trzeba też wspomnieć ofiarę naszych rodzin, naszych żon, które nie spały, bo niepokoiły się o nasz los zamkniętych w kombinacie i oczekujących na najgorsze! – mówił były przewodniczący krakowskiej „Solidarności”.
Spotkanie zakończyło się apelem o udział wszystkich w modlitwie za Ojczyznę w czasie wieczornej Mszy św. w Katedrze Wawelskiej.
Przed uroczystościami przed pomnikiem zjawiły się dwie klasy uczniów nowohuckich szkół średnich, którzy uczestniczyli w pobliskim NCK w prezentacji filmu dokumentalnego „Dekada Jaruzelskiego” pokazujący warunki życia Polaków w latach stanu wojennego. Spotkanie uczniów pod pomnikiem były jak gdyby kontynuacją tematu świeżo obejrzanego dokumentu.
.