Rekordową liczbą 200,2 mln pasażerów nie mógł się dotychczas pochwalić żaden europejski przewoźnik. A na świecie barierę te pokonały jedynie dwie północnoamerykańskie linie - American Airlines, z usług którego w minionym roku kalendarzowym skorzystało 248,7 mln osób oraz Delta Air Lines, która w tym samym okresie zarejestrowała 200 mln podróżnych.
Rekord pomimo problemów
Ryanair uhonorował 200-milionowego pasażera. Okazała się nim być podróżna, która 27 marca leciała do Madrytu z Lanzarote, na Wyspach Kanaryjskich. Po wylądowaniu w stolicy Hiszpanii czekała na nią niespodzianka - dostała bezpłatny, roczny dostęp do wszystkich połączeń irlandzkich, niskokosztowych linii lotniczych. Reklama
Eksperci wskazują, iż Ryanair osiągnął rekordową liczbę pasażerów pomimo opóźnień w dostawach samolotów Boeing. Przyczyną są problemy z łańcuchami dostaw oraz trwającym 52 dni najbardziej kosztownym strajkiem pracowników Boeinga pod koniec 2024 r. Do sukcesu irlandzkiego przewoźnika przyczynił wysoki wskaźnik obłożenia samolotów, który w minionym roku fiskalnym był na poziomie 94 proc.
W oczekiwaniu na samoloty
Największe europejskie linie lotnicze dysponują flotą składającą się z 610 samolotów. Przed dwoma laty Ryanair złożył zamówienia na kolejne 340 jednostek B737, bo zgodnie z prognozami w roku fiskalnym 2033–2034 chce przewieźć 300 milionów osób. Kapitalizacja rynkowa Ryanaira wynosi 20,3 mld euro a prognozowane zyski netto - od 1,55 mld euro do 1,6 mld euro.
W Europie, drugą co do liczby pasażerów linią lotniczą jest Lufthansa. Z usług niemieckiego, narodowego przewoźnika skorzystało w 2024 roku kalendarzowym 131,3 mln pasażerów - o 7 proc. więcej niż w roku 2023. Trzecie miejsca zajmuje IAG - spółka British Airways, Iberii i Vueling. Wspólnie przewieźli 122 miliony osób.