19% ogłoszeń o pracę dotyczyło specjalizacji sprzedaż w I poł. 2024

3 dni temu

Sprzedaż utrzymała pozycję najpopularniejszej specjalizacji, osiągając 19% udziału wśród wszystkich ogłoszeń o pracę w I półroczu 2024 r., wynika z raportu Pracuj.pl. W pierwszej piątce znalazły się także praca fizyczna, IT, obsługa klienta i finanse.

Serwis Pracuj.pl zamknął pierwsze półrocze z 396 000 ogłoszeń o pracę, z czego 63% ogłoszeń stanowiły oferty pracy stacjonarnej, wskazując na to, iż wiele firm wraca do biur. 62 000 ofert było kierowanych do pracowników fizycznych (16% ofert w serwisie), a 15% stanowiły oferty dotyczące osób na początkowych szczeblach zatrudnienia (stażystów, praktykantów, młodszych specjalistów i asystentów), wymieniono w materiale, poświęconym raportowi „Rynek Pracy Specjalistów H1 2024”.

„Za nami kolejne sześć miesięcy obserwacji dynamicznych zmian gospodarczych i ich wpływu na rynek pracy. Pewne trendy, które pojawiały się w latach 2022 i 2023, dziś widzimy w pełnej krasie. Są to między innymi istotne zmiany na rynku IT. Sytuacja na nim, w porównaniu do innych gałęzi rynku, uległa największej transformacji w ostatnich miesiącach, a popyt na pracowników zmalał względem wcześniejszych lat. Możemy śmiało powiedzieć, iż sytuacja gospodarcza rzuciła cień na część branż w ostatnich kwartałach, ale z kolei inne wzmacniają swoją pozycję, korzystając z zachodzących zmian. Wzrosty widoczne są m.in. w obszarze pracy fizycznej, gdzie liczba ogłoszeń wzrasta. Na szczególną uwagę zasługuje również liczba składanych aplikacji – w Pracuj.pl po raz kolejny zanotowaliśmy rekord aktywności kandydatów. Stale rośnie także liczba klientów serwisu, a to oznacza, iż aktywni pozostają także pracodawcy” – skomentował dyrektor operacyjny i członek zarządu Grupy Pracuj Rafał Nachyna, cytowany w komunikacie.

W I połowie 2024 roku najpopularniejszą specjalizacją (według wiodącej specjalizacji, wskazanej przez pracodawcę w ogłoszeniu) pozostaje sprzedaż, z podobnym udziałem we wszystkich ofertach pracy jak w analogicznym okresie rok wcześniej. Zmiany widać jednak na kolejnych miejscach. Pierwsze miesiące 2024 roku podtrzymują tendencję sektora IT do ograniczonej skali rekrutacji – oferty pracy dla tej specjalizacji stanowiły 9% wszystkich ofert, w porównaniu do 13% z pierwszego półrocza 2023 roku. Najbardziej zyskała praca fizyczna – oferty z tej kategorii stanowią już 16% wszystkich ogłoszeń o pracę. w tej chwili to druga najpopularniejsza poszukiwana przez pracodawców specjalizacja na Pracuj.pl. Ma na to wpływ także budownictwo, które w efekcie rosnącej liczby inwestycji i poprawy sytuacji gospodarczej, jako branża przez cały czas pozostaje na fali wznoszącej. Na czwartym miejscu, za IT, znalazła się obsługa klienta – ogłoszenia poszukujące specjalistów w tym zakresie stanowiły w pierwszej połowie 2024 roku 7% wszystkich ogłoszeń, wobec 6% w początkowych sześciu miesięcy 2023 roku. Na piąte miejsce wśród najczęściej rekrutowanych specjalizacji spadł obszar finansów. W pierwszych dwóch kwartałach 2023 roku stanowiły one 9% wszystkich ofert – w tej chwili 6%, wskazano w raporcie.

W I połowie 2024 roku kandydaci najczęściej aplikowali na stanowiska związane ze sprzedażą (16% wszystkich kliknięć w przycisk „aplikuj”), jednak niemal dokładnie tyle samo aplikacji wysłali na ogłoszenia o pracę w administracji biurowej (15%). Wzrosty widać także w zakresie pracy fizycznej, na którą kandydaci aplikowali nieco częściej niż w ubiegłych latach. Specjalizacja ta odpowiada za 10% ogółu aplikacji w Pracuj.pl w pierwszych sześciu miesiącach 2024 roku. 9% udziału przypadło ofertom z zakresu obsługi klienta, również notującej istotne wzrosty rok do roku. Kolejne 9% i również istotny wzrost aplikacji widoczny jest w sektorze IT, gdzie mimo spadku liczby ofert, zainteresowanie pracą nie maleje, podano również.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału