235 tys. osób dostanie wezwanie, już podali termin. Nieobecni zapłacą karę

14 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Ministerstwo Obrony Narodowej ujawniło projekt rozporządzenia, który uchyla rąbka tajemnicy dotyczącej przyszłej kwalifikacji wojskowej. W piśmie są podane terminy dotyczące kwalifikacji, jak i liczba osób, która otrzyma wezwanie. Przypomnijmy, iż za unikanie kwalifikacji wojskowej grozi grzywna, a choćby doprowadzenie przez policję.


Wezwanie na kwalifikację wojskową dostaną nie tylko mężczyźni, ale także i niektóre kobiety. Ministerstwo Obrony Narodowej wskazało, iż w 2026 roku kwalifikacja wojskowa obejmie 235 tys. osób. Każdy wezwany otrzyma odpowiednią kategorię wojskową: A, B, D lub E.


Kwalifikacja wojskowa 2026. Kto dostanie wezwanie?


Kwalifikacja wojskowa dotyczy głównie mężczyzn. Ujawnione przepisy mówią o kilku grupach, które mają obowiązek stawienia się przed komisją:


mężczyźni w danym roku kończący 19 lat (w przypadku kwalifikacji 2026 mowa o osobach urodzonych w 2007 roku),mężczyźni z roczników 2002-2006, czyli kończący w 2026 roku 20-24 lata,osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej,osoby objęte obowiązkiem stawienia się na kwalifikacji wojskowej, które wcześniej nie dopełniły tego obowiązku w określonym terminie i miejscu,osoby, których kwalifikacja wojskowa nie została przeprowadzona w poprzednim roku kalendarzowym, gdy skończyli 19 lat.
Sprawa dotyczy więc głównie młodych dorosłych mężczyzn, choć nie tylko. Wezwanie do kwalifikacji wojskowej otrzymać mogą także kobiety - urodzone w latach 1999-2007 panie posiadające umiejętności przydatne do służby wojskowej. Reklama
Wezwań spodziewać się powinny kobiety posiadające wykształcenie lub kwalifikacje wymagane do wykonywania zawodów medycznych, weterynaryjnych, morskich oraz lotniczych. Kwalifikacja wojskowa objąć może również pracownice takich zawodów jak psycholog, rehabilitant, radiolog, diagnosta laboratoryjny, informatyk, teleinformatyk, nawigator oraz tłumacz.


Wezwanie na kwalifikację wojskową. MON podało liczby


Pismo zobowiązujące do stawienia się przed komisją wojskową musi zostać dostarczone najpóźniej na 7 dni przed terminem kwalifikacji. jeżeli osoba wezwana nie da rady zjawić się na kwalifikacji, powinna zgłosić się do odpowiedniego urzędnika i poinformować o nieobecności.
Kwalifikacja wojskowa 2026 planowana jest na okres od 3 lutego do 30 kwietnia 2026 roku. Plany zakładają, iż funkcjonować będzie około 391 powiatowych komisji lekarskich orzekających ws. do 35 osób dziennie. Oficjalne ogłoszenie kwalifikacji nastąpić ma 20 stycznia.


Jakie są kategorie wojskowe?


Podczas kwalifikacji wojskowej przyznawane są kategorie. Są to A, B, D oraz E. Jakie jest ich znaczenie?
A - zdolny do służby wojskowej,B - czasowo niezdolny do służby wojskowej, najczęściej przez czasowe ogólne pogorszenie stanu zdrowia. Osoby takie otrzymają ponownie wezwanie do kwalifikacji wojskowej po upływie okresu, na jaki orzeczona została niezdolność,D - niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk,E - trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej. Osoba taka nie będzie podlegała już obowiązkowi wojskowemu.


Grzywna za nieobecność na kwalifikacji wojskowej


Kara za nieuzasadnioną nieobecność na komisji wojskowej zapisana jest w ustawie o obronie ojczyzny. Osoba nieobecna musi liczyć się z karą grzywny, jeżeli na kwalifikację wojskową się nie stawiła, choć otrzymała wezwanie i nie zgłosiła nieobecności.


Nieobecny na komisji wojskowej może zostać doprowadzony tam przez policję. Kara grozi również osobie, która podczas kwalifikacji wojskowej nie przedstawi wymaganych dokumentów (np. dowód osobisty). To traktowane jest jak wykroczenie, za które grozi nie tylko grzywna, ale i ograniczenie wolności.
Należy pamiętać, iż jedynie doręczone wezwanie nakłada obowiązek obecności. jeżeli pismo nie zostanie dostarczone do rąk własnych lub adresat go nie odbierze, obowiązek stawienia się na kwalifikacji nie zaistnieje.
Idź do oryginalnego materiału