Zwiększenie liczby pracowników w I półroczu 2025 r. deklaruje 28% firm, podczas gdy w II połowie bieżącego roku odsetek ten wyniósł 31%, a w analogicznym okresie ub.r. było to 26%, wynika z badania zrealizowanego przez Instytut Badawczy Randstad i Gfk Polonia.
„Początek roku zwyczajowo nie jest okresem wzmożonych działań rekrutacyjnych, dlatego odsetek firm planujących nowe zatrudnienie jest niższy niż w poprzednim badaniu. Porównując jednak najnowsze dane z tymi sprzed roku, nieznacznie wzrosła liczba firm, które z nowym rokiem zamierzają uruchomić rekrutacje. Najwyższy odsetek notujemy w branży finansowej i ubezpieczeniowej oraz nowoczesnych usługach dla biznesu” – czytamy w raporcie „Plany Pracodawców”.
Podwyżki wynagrodzeń w I połowie przyszłego roku deklaruje w tej chwili 47% pracodawców wobec 34% w II poł. br. i 60% rok temu.
„Spowolnienie gospodarcze wpływa na ograniczone plany podwyżek wynagrodzeń w tym roku, jednocześnie wzrosty wynagrodzeń rzadziej niż w latach ubiegłych motywowane są podnoszenia płacy minimalnej, choć przez cały czas w ponad połowie firm pracują osoby z tym poziomem wynagrodzeń. Firmy rzadziej wobec wzrostu płacy minimalnej zwiększą ceny produktów i usług, częściej mogą ograniczać rekrutacje” – czytamy dalej.
W porównaniu z ostatnim latami nieco niższy będzie procentowy wzrost wynagrodzeń – częściej oscyluje między 4% a 7%, rzadziej między 7% a 10%. Niższa wartość będą miały podwyżki niewynikające ze wzrostu płacy minimalnej, podał Randstad.
„Choć nie zmienia się znacząco liczba firm, które w swoich zespołach mają zatrudniają osoby otrzymujące wynagrodzenie minimalne, to coraz częściej stanowią one ponad połowę kadry. Dynamiczne podwyżki płacy minimalnej w ostatnich latach sprawiły, iż ten poziom wynagrodzenia objął większe grono pracowników” – czytamy dalej.
„Choć rosnące minimalne wynagrodzenie wymusza na firmach dostosowanie płac, większość z nich decyduje się na bardziej umiarkowane zmiany. Tempo wzrostu płac nie zapowiada się już na tak dynamiczne, jak w latach ubiegłych, co odzwierciedla ostrożność firm w obliczu wyzwań gospodarczych. Warto jednak zauważyć, iż przedsiębiorcy, mimo mniejszej skłonności w kwestii podwyżek, wciąż planują rozwój w obszarze zatrudnienia, co jest pozytywnym sygnałem na pierwszy kwartał roku. Tego rodzaju decyzje mogą pomóc w utrzymaniu stabilności rynku pracy i stworzeniu fundamentów dla dalszego rozwoju” – oceniła regional HR leader Northern Europe & global talent w Randstad Monika Hryniszyn.
Wywiady do obecnej edycji badania zostały przeprowadzone w okresie od 24 września do 5 listopada 2024 roku przez pracownię badawczą Gfk. Wzięło w nich u dział 1000 przedstawicieli firm (914 wywiadów metodą CATI – indywidualnych, telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo, 86 wywiadów metodą CAWI – wywiadów online z przedsiębiorcami w Access Panelu GfK). Próba badawcza jest reprezentatywna ze względu na branżę i region. Z próby wykluczono firmy zatrudniające poniżej 10 osób, firmy doradztwa personalnego oraz firmy, dla których agencje pracy tymczasowej nie świadczą usług (np. rolnictwo, górnictwo). Maksymalny błąd statystyczny dla próby 1 000 osób wynosi +/- 3,1%.
Źródło: ISBnews