3 błędy, których nie popełniają osoby pewne siebie. Każdy niszczy poczucie własnej wartości

1 rok temu
Zdjęcie: Kiedy martwimy się, mamy obawy, lęki, potrzebujemy zapewnienia, że wszystko będzie dobrze. fot. StartupStockPhotos/Pixabay


Pewność siebie i poczucie własnej wartości związane są z dużą świadomością, samoakceptacją i niezależnością. To jedne z tych rzeczy, których możemy się nauczyć. By nabrać większej pewności siebie, musimy wykonać pracę, która w przypadku osób mających problem z niską samooceną, będzie naprawdę ciężka.


Pewne zachowania, wzorce i złe podejście do świata powodują, iż czujemy się niepewnie. Nie wierzymy we własne umiejętności, boimy się zaryzykować, przekroczyć pewne granice. Ludzie pewni siebie pokazują światu swoją wartość. Kierują się pewnymi zasadami i unikają popełniania tych trzech błędów.

Nie potrzebują zapewnienia


Kiedy martwimy się, mamy obawy, lęki, potrzebujemy zapewnienia, iż wszystko będzie dobrze. Chcemy usłyszeć, iż nic złego się nie stanie, iż wszystko zakończy się pozytywnie. Lubimy mieć nad wszystkim kontrolę. Kiedy widzimy, iż ktoś bliski jest zdenerwowany, obawiamy się, iż może coś zawiniliśmy. Kilkukrotnie dopytujemy, czy wszystko jest w porządku, czy nic się nie stało. Chcemy mieć pewność, iż to nie o nas tutaj chodzi.

Kiedy przygotowujemy się do ważnej rozmowy kwalifikacyjnej, zdarza się, iż dzwonimy


do przyjaciół, bliskich, prosząc o wskazówki, szukając zapewnienia, iż wszystko pójdzie dobrze. Kiedy odczuwamy niepokój, "prosimy" o zapewnienie, a kiedy je otrzymamy, przez chwilę czujemy ulgę.

Zapewnienie działa trochę jak lek przeciwbólowy, który przynosi ulgę jedynie na kilka godzin. Kiedy przestanie działać, znowu pojawia się niepokój, być może bardziej nasilony niż wcześniej. Szukanie pocieszenia sprawia, iż czujemy się lepiej

tylko na pewien czas. Na dłuższą metę taka metoda nie działa. Następnym razem


poczujemy jeszcze większy niepokój i będziemy potrzebować jeszcze większego


zapewnienia. To błędne koło.

By wykształcić w sobie pewność siebie, nie popełniaj takiego błędu. "Wyćwicz" swój mózg, tak by wiedział, iż niepokój jest czymś nieprzyjemnym, ale nie jest czymś niebezpiecznym. Pokaż, iż jesteś w stanie przezwyciężyć strach, nie uciekaj od niego.

Nie martwią się rzeczami, na które nie mają wpływu


Martwienie się rzeczami, na które nie mamy wpływu, jest jednym z częściej popełnianych błędów. Nie pomaga w walce z lękiem. Wyobraź sobie, iż masz obsesję związaną z bólem głowy i wyobrażasz sobie najgorsze. Zamartwiając się, nie poprawisz swojego samopoczucia, nie poczujesz się spokojniejszy i mniej zestresowany. Ból nie ustaje, a ty tracisz pewność siebie i poczucie własnej wartości.

Zamartwianie się sprawia, iż nasz mózg zaczyna wierzyć w te urojone, groźne choroby, które często okazują się mało prawdopodobne. Choć nikt z nas nie lubi mieć czegoś poza kontrolą, to niestety nie jesteśmy w stanie mieć nad wszystkim kontroli. Kluczem do pozbycia się niepotrzebnego zamartwiania, jest zmniejszenie chronicznego lęku i pogodzenie się z tym, iż coś jest poza naszym zasięgiem.

Nie rozpamiętują błędów przeszłości


Dokładne przyglądanie się i analizowanie błędów popełnionych w przeszłości nie przynosi żadnych realnych korzyści. Koniec końców skutek okazuje się być zupełnie odwrotny. Rozmyślając o tym, co się wydarzyło, mamy wrażenie, iż robimy coś konstruktywnego. jeżeli choćby popełniłeś jakiś błąd w pracy lub źle zachowałeś się w stosunku do bliskiej ci osoby, rozmyślanie o tym niekoniecznie jest pomocne. Odetnij się od tego, co było i zacznij żyć dalej.

Uświadom sobie, iż to już się wydarzyło, czasu nie cofniesz. Teraz możesz jedynie przeprosić, czy bardziej zaangażować się w nowy projekt. Naucz się akceptować bezradność i uświadom sobie, iż każdy popełnia błędy. Nikt nie jest idealny. Porzuć nawyk rozmyślania, nie bądź więźniem przeszłości.

Warto mieć na uwadze, iż osoba nadmiernie analizująca swoje zachowania, rozpamiętująca przeszłość i zmagającą się z zaburzeniami lękowymi, może potrzebować pomocy specjalisty.

Źródło: Medium


Idź do oryginalnego materiału