42% polskich prezesów ocenia, iż generatywna AI zwiększy rentowność ich firm w ciągu najbliższych 12 miesięcy, wynika z 28. globalnego badania szefów firm (CEO Survey), przeprowadzonego przez PwC. Globalnie 49% prezesów oczekuje, iż projekty AI zwiększą zyski firmy już w ciągu roku. Brak zmiany lub mała zmiana w rentowności jest oczekiwana przez 44% CEO w Polsce i 40% na świecie.
„Jedynie 15% polskich liderów wyraża zaufanie do sztucznej inteligencji jako narzędzia wspierającego rozwój ich firm, podczas gdy globalnie odsetek ten wynosi aż 33%. Ale równocześnie oczekiwania jak wpłynie ona na wzrost rentowności jest bardzo wysokie i przekracza 40% wskazań wśród szefów firm i w Polsce i na świecie. Na to nakładają się obawy dotyczące kosztów wdrożenia technologii oraz ograniczonej puli talentów. najważniejsze jest więc zarówno uruchamianie pilotażowych projektów AI, które pozwolą na lepsze zrozumienie i oswojenie potencjału tej technologii, jak i inwestowanie w integrację technologii cyfrowych z procesami biznesowymi, co może przynieść szybkie korzyści w postaci zwiększenia efektywności operacyjnej i lepszej obsługi klientów” – powiedział partner PwC, lider doradztwa biznesowego i transakcyjnego w Europie Środkowo-Wschodniej Mariusz Śpiewak, cytowany w raporcie.
W opracowaniu wskazano, iż polskie firmy stoją przed wyzwaniem inwestycji cyfrowych – m.in. w migrację danych i infrastrukturę IT do chmury obliczeniowej, wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań klasy ERP czy wdrożenie systemów CRM.
„Skala inwestycji w AI jest w Polsce mniejsza i bardziej zachowawcza niż na świecie. W naszym kraju dużo mówimy i mało wdrażamy, a tymczasem warto eksperymentować choćby przy małych projektach AI. Niemniej jednak prawdziwie istotne zastosowania obserwujemy głównie w handlu detalicznym i sektorze finansowym. W innych sektorach, takich jak produkcja czy sektor publiczny, wykorzystanie AI jest znacznie niższe. To pokazuje, iż wiele branż nie wykorzystuje w pełni potencjału tej technologii ” – powiedział partner PwC Polska, lider usług doradztwa w obszarze zaawansowanej analityki, sztucznej inteligencji oraz budowy i rozwoju oprogramowania, Kuba Borowiec, cytowany w materiale.
W raporcie podkreślono, iż polskie firmy osiągają gorsze rezultaty związane z wdrażaniem sztucznej inteligencji w porównaniu do globalnych odpowiedników, co uwidacznia się w niemal każdej analizowanej kategorii.
Z raportu wynika, iż 27% polskich prezesów, którzy zaimplementowali AI ocenia, iż sztuczna inteligencja zwiększy przychody ich firm w ciągu najbliższych 12 miesięcy; na świecie ten odsetek wynosi 32%. Jednocześnie – 46% polskich CEO oczekuje, iż AI zwiększy efektywność czasu pracowników w ciągu najbliższych 12 miesięcy; na świecie ten odsetek wynosi 56%.
Prezesi polskich firm, którzy wdrożyli AI oceniają, iż stan zatrudnienia się zmniejszy – 14% (wobec 13% na świecie), nastąpi mała lub brak zmiany – 68% wskazań (wobec 65% na świecie), zwiększy się zatrudnienie – 11% wskazań (wobec 17% na świecie).
W raporcie wskazano, iż „widać wyraźne luki w adopcji sztucznej inteligencji w Polsce w porównaniu do światowych praktyk”.
„Polskie firmy muszą skoncentrować się na rozwoju data governance, edukacji liderów i pracowników oraz budowie kompetencji technologicznych tak, żeby skutecznie wykorzystać potencjał AI. Dopiero po zbudowaniu solidnych fundamentów w zakresie zarządzania danymi, organizacje będą mogły w pełni wykorzystać możliwości, jakie oferuje sztuczna inteligencja i osiągać rezultaty porównywalne z globalnymi standardami” – czytamy dalej.
Badanie zostało przeprowadzone wśród 4 701 światowych szefów firm, w tym 41 w Polsce i 153 w Europie Środkowo-Wschodniej na przełomie października i listopada 2024 roku.
Źródło: ISBnews