45% 40-latków uważa, iż odkładanie mniejszych sum na emeryturę nie ma sensu

14 godzin temu

Dla połowy czterdziestolatków temat emerytur nie jest pilny, a 45% uważa, iż odkładanie na emeryturę ma sens tylko wtedy, jeżeli zagwarantuje to wymarzony poziom życia w tym okresie, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych (IGTE). Jednocześnie czterdziestolatkowie uznają system emerytalny za niestabilny.

Połowa czterdziestolatków szacuje swoją wiedzę na temat systemu emerytalnego jako w najlepszym przypadku podstawową (49%), a 12% czuje, iż posiada zaawansowaną wiedzę w tym obszarze. Zdecydowana większość czterdziestolatków (77%) deklaruje posiadanie co najmniej podstawowej wiedzy na temat emerytalnych instrumentów inwestycyjnych, a zaawansowaną wiedzę w tym obszarze, w zależności od instrumentu finansowego, deklaruje, 9-15% czterdziestolatków, wynika z „Badania świadomości emerytalnej i postaw wobec systemu emerytalnego Polaków w wieku 41-50 lat – edycja 2024”.

„Jednocześnie test rzeczywistej podstawowej wiedzy badanych z zakresu IKE, IKZE, PPK i OFE wskazuje na dramatycznie niski poziom wiedzy czterdziestolatków z zakresu instrumentów emerytalnych – znakomita większość, 63% z nich, nie ma choćby podstawowej wiedzy w tym zakresie.
Co więcej, poziom wiedzy czterdziestolatków jest wyraźnie niższy, niż wynikałoby to z samooceny osób badanych” – powiedziała autorka badania z Uniwersytetu Warszawskiego Katarzyna Sekścińska, cytowana w komunikacie.

Wiedzy z zakresu emerytalnych instrumentów finansowych aktywnie poszukuje 7% czterdziestolatków. 41% zwykle nie szuka takich informacji, ale jeżeli usłyszy coś interesującego w tym temacie, to stara się pogłębić wiedzę, sięgając do różnych źródeł. Pozostałe 52% to osoby, które nie poszukują informacji na temat instrumentów emerytalnych i bazują tylko na tym, co usłyszą przypadkiem, nie pogłębiając i nie weryfikując swojej wiedzy, podkreślono.

Zdaniem 72% badanych temat systemu emerytalnego i finansowych instrumentów emerytalnych jest trudny, co nie sprzyja chęci jego zgłębiania. Zgłębianiu tematu sprzyja natomiast przekonanie o jego znaczeniu. 79% czterdziestolatków uważa, iż temat systemu emerytalnego i zabezpieczania finansowej przyszłości na emeryturze jest ważny. Tym, co może blokować przed podejmowaniem działań, jest przekonanie, iż choć temat jest ważny, można się nim zająć za jakiś czas, bo nie jest pilny. Tak uważa 50% czterdziestolatków.

„Najczęstszym argumentem podnoszonym przez Polaków jako powód jest niewystarczająca pula wolnych środków pozostających do wykorzystania w domowym budżecie po poniesieniu niezbędnych wydatków. W związku z tym dla podejmowania działań na rzecz zabezpieczenia finansowej przyszłości ważne jest postrzeganie tego, jakie kwoty warto odkładać na emeryturę. Co czwarty czterdziestolatek uważa, iż odkładanie małych kwot na emeryturę nie ma sensu, co z pewnością nie sprzyja oszczędzaniu na ten cel, gdy nadwyżki budżetowe w gospodarstwie domowym nie są wysokie” – czytamy dalej.

Co więcej, zdaniem 45% czterdziestolatków odkładanie środków na emeryturę ma sens tylko wtedy, jeżeli człowiek jest w stanie odłożyć tyle, by zagwarantować sobie wymarzony poziom życia w tym okresie. To oznacza, iż niemal połowa osób w wieku 40-50 lat nie widzi sensu w odkładaniu środków na emeryturę, jeżeli miałoby to trochę poprawić ich sytuację, ale nie doprowadziłoby do w pełni satysfakcjonującego efektu.

Wyniki badania pokazały, iż czterdziestolatkowie oceniają system emerytalny jako niestabilny, przeciętnie szacując jego stabilność na 2,8 w 7-stopniowej skali. Za jednoznacznie niestabilny uznaje go 45% badanych, zaś za jednoznacznie stabilny jedynie 4% badanych.

Jednocześnie 33% czterdziestolatków wskazuje, iż poczucie braku stabilności systemu emerytalnego wyraźnie przekłada się na ich brak zaufania do niego. Ponadto 35% deklaruje, iż odczuwany poziom (nie)stabilności systemu emerytalnego przekłada się w znacznym stopniu na ich decyzje dotyczące uczestnictwa w dobrowolnych formach oszczędzania na emeryturę (IKE, IKZE, PPK), podano również.

„Badanie świadomości emerytalnej i postaw wobec systemu emerytalnego Polaków w wieku 41-50 lat – edycja 2024” na zlecenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych zrealizowano w terminie: 30 sierpnia 2024 – 6 września 2024 r., w metodologii CAWI na próbie 1014 dorosłych Polaków w wieku 41-50 lat (średnia 46 lat).

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału