o ile rodzaj pracy i zdrowie na to pozwalają, niektórzy seniorzy przechodzą na emeryturę później. Zdają sobie sprawę, iż dłuższa aktywność zawodowa to dłuższy okres płacenia składek, co przekłada się na wysokość świadczenia. Oprócz wieku i kapitału zgromadzonego na indywidualnym koncie emerytalnym w ZUS istotny jest również staż pracy. Wynosi on 20 lat dla kobiet oraz 25 lat dla mężczyzn.
REKLAMA
Zobacz wideo W 2060 będzie 105 emerytów na 100 pracujących
Ile wzrośnie emerytura po 5 latach pracy? Każdy rok jest ważny
- Emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych są obliczane w myśl zasady zdefiniowanej składki. Oznacza to, iż im więcej opłacamy składek oraz im później przechodzimy na emeryturę, tym wyższe będzie otrzymane świadczenie. Odłożenie decyzji o przejściu na emeryturę o rok może zwiększyć przyszłe świadczenie choćby o 10-15 proc. - cytuje prof. Gertrudę Uścińską portal gowork.pl. Gdy zdecydujesz się na dodatkowe 5 lat pracy, emerytura będzie zdecydowanie wyższa.
- Każdy kolejny rok daje ponadproporcjonalne korzyści. Tak działa procent składany. Odkładając decyzję o przejściu na emeryturę o 5-7 lat, zależnie od okresu, możemy choćby podwoić wysokość świadczenia, które zostanie nam przyznane i obliczone. Wynika to z opłacenia dodatkowych składek, ich waloryzacji oraz mniejszej liczby miesięcy życia na emeryturze przyjętej do obliczeń - wyjaśniła była prezeska ZUS-u. Ostateczna wysokość emerytury po dodatkowych latach pracy jest oczywiście uzależniona od konkretnego przypadku.
Ile wzrośnie emerytura po 5 latach pracy? Pawel Kacperek/iStock
Czy opłaca się przejść później na emeryturę? Nie zawsze to dobra opcja
Zawsze można skorzystać z pomocy doradcy emerytalnego, który pokaże różne warianty, np. jak opóźnienie zakończenia aktywności zawodowej o pięć lat wpłynie na wysokość świadczenia. Chociaż wszystko wskazuje na to, iż późniejsze przejście na emeryturę się opłaca, nie wszyscy mają takie zdanie. Według ekspertów dłuższa praca nie zawsze pozwala na wyższą emeryturę. - Kobietom, które mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat, nie opłaca się opóźniać tej decyzji, ponieważ w wyniku błędu, w wieku 65 lat będą miały przeliczoną emeryturę tak, jakby przeszły na nią dopiero w wieku obowiązującym dla mężczyzn, bez odliczenia kwot z aktywów zaewidencjonowanych na koncie ZUS, które pobrały przez okres między 60. a 65. rokiem życia - powiedział kobieta.interia.pl Tomasz Lasocki, ekspert z zakresu zabezpieczenia społecznego z Wydziału Prawa i Administracji UW.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.