5 lat pracy i 850 zł więcej. Ci Polacy mogą dostać dwie emerytury naraz. ZUS pomoże z papierami

9 godzin temu
Wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę w celach zarobkowych. Niektórzy spędzają tam kilka tygodni lub miesięcy, pozostali choćby kilkanaście lat. Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest, czy praca w Niemczech liczy się do emerytury w Polsce? Wyjaśniamy.
Decyzja o zatrudnieniu w Niemczech to nie tylko sposób na szybki i duży zarobek. Ma to również długofalowe konsekwencje w postaci emerytury. Osoby, które pracowały zarówno w Polsce, jak i tam, mogą po osiągnięciu wieku emerytalnego otrzymać dwa oddzielne świadczenia: z ZUS oraz niemieckiego systemu rentowego. Sprawdzamy, kto może liczyć na podwójne świadczenie.


REKLAMA


Zobacz wideo Sławomir Muturi: Mieszkania miały być dla mnie formą wcześniejszej emerytury


Czy praca w Niemczech liczy się do emerytury w Polsce? Przepisy mówią jasno
Unijne przepisy nakazują sumowanie okresów ubezpieczenia w różnych krajach członkowskich, w tym w Polsce i Niemczech. Zasady te określa Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004. Żeby mieć prawo do niemieckiej emerytury, musisz pracować tam przez co najmniej rok. Drugim warunkiem jest opłacanie składek emerytalnych przez tzw. okres wyczekiwania, który wynosi 5 lat.


Aby okresy pracy za granicą zostały uwzględnione, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i przedstawienie dokumentów potwierdzających zatrudnienie, np. świadectwo pracy z Niemiec. Mało kto jednak wie, iż istnieje możliwość otrzymywania dwóch emerytur (jednej z Polski, drugiej z Niemiec), o ile spełnione są warunki do otrzymania świadczenia w obu krajach.


Czy praca w Niemczech liczy się do emerytury w Polsce?Andrzej Rostek/iStock


Czy można pobierać dwie emerytury: polską i zagraniczną? O tym trzeba pamiętać
Polskie prawo nie zabrania pobierania dwóch emerytur jednocześnie. jeżeli chcesz uzyskać niemieckie świadczenie, wniosek możesz złożyć w Polsce, a ZUS sam przekaże dokumenty do odpowiednich instytucji zagranicznych. W Niemczech nie ma jednej ustalonej minimalnej emerytury. Wszystko zależy od zarobków oraz wysokości odprowadzanych składek. Jak informuje superbiz.se.pl, przy średnich dochodach możesz liczyć na ok. 200 euro miesięcznie. Na dzień 11 lipca 2025 roku jest to 850,92 zł. Można więc to potraktować jako dopłatę do polskiego świadczenia. Oczywiście im wyższe zarobki w Niemczech, tym większą emeryturę otrzymasz.


Ważna informacja jest taka, iż w tej chwili wiek emerytalny w Niemczech wynosi 65 lat i 11 miesięcy dla obu płci. W Polsce jest to 65 lat dla mężczyzn oraz 60 lat dla kobiet. Staż pracy w naszym kraju wynosi z kolei 25 lat dla mężczyzn oraz 20 lat dla kobiet. jeżeli nie masz wystarczającego stażu na polską emeryturę, możesz sumować okresy pracy z różnych państw. Przykładowo: Katarzyna pracowała w Polsce 16 lat, a w Niemczech 4 lata. Będzie więc miała prawo do świadczenia w Polsce, bo łącznie daje jej to 20 lat stażu, czyli warunek zostaje spełniony.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.


Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału