5 najlepszych książek o sporcie

6 miesięcy temu

Już jest! Zapraszamy Państwa na kolejny „Książkowy SKANER Warsaw Enterprise Institute”. Europę opanowała futbolowa gorączka. W przeszłości przygotowaliśmy już odcinek poświęcony piłce nożnej, więc nie będziemy się powtarzać. Mamy jednak coś w temacie. Oto subiektywny wybór pięciu najlepszych książek o sporcie i emocjach sportowych. Gorąco zachęcamy!

1. Paul Hayward „W poszukiwaniu zaginionej chwały. Historia reprezentacji Anglii 1872–2022”

Bez bicia przyznaję się, iż od dzieciństwa jestem fanem reprezentacji Anglii – wychowałem się na podaniach i wrzutkach Beckhama, rajdach Owena i wielkich nadziejach kolebki futbolu na wielki sukces w mistrzostwach świata, którym zawsze stawało coś na drodze (często Brazylia). Książka Haywarda to encyklopedia wiedzy o barwnej drużynie z Wysp Brytyjskich, która przez lata mieniła się różnymi odcieniami. „30 listopada 1872 roku Anglia stanęła naprzeciw Szkocji na stadionie Hamilton Crescent w Glasgow. Ponad pięć tysięcy kibiców oglądało zakończone remisem 0:0 starcie, które uważa się za pierwsze spotkanie międzynarodowe w historii futbolu. Był to pierwszy z ponad tysiąca meczów rozegranych przez reprezentację Albionu, a jednocześnie początek narodowego zauroczenia, które do dziś jednoczy Anglików tak, jak żadne inne wydarzenie”. Po prostu arcyciekawa historia opowiadana między innymi przez reprezentantów Anglii z różnych epok.

2. Jim Afremow „Umysł mistrza”

Co sprawia, iż jedni sportowcy są wybitni i przełamują kolejne bariery, podczas gdy inni nie potrafią wybić się ponad przeciętność? Co o tym decyduje? „Znaczenie psychiki zostało kiedyś znakomicie podsumowane przez legendę koszykówki Kareema Abdula-Jabbara: „Twój umysł jest tym, co sprawia, iż wszystko inne działa”. A wybitny tenisista Novak Djokovic dodaje: „[Pomiędzy] setką najlepszych graczy nie ma dużej różnicy fizycznej… Decyduje psychiczna zdolność radzenia sobie z presją, do grania na najwyższym poziomie w odpowiednich momentach”. Afremow w swojej książce wnika głęboko w arkana treningowe, przybliża nam sylwetki mistrzów różnych dyscyplin i szuka analogii pomiędzy nimi. Zaletą tej pozycji jest to, iż znajdziemy w niej wskazówki także dla sportowców – amatorów, którzy chcą być najlepszą wersją siebie.

3. Mike Tyson, Larry Sloman „Mike Tyson. Moja prawda”

Historia inna niż wszystkie. Wygrywał z najlepszymi, przegrywał z życiem, siedział za niewinność, niejednokrotnie spadał na cztery łapy, gdy poważnie nabroił. Zarobił setki milionów dolarów, ale dorobił się też długów. Mike Tyson „wyjątkowy przedstawiciel złotej ery boksu w jednej z najszczerszych biografii, jakie przeczytacie. „Zdobył tysiące kobiet, wlewał w siebie alkohol w ilościach przemysłowych, a do walk stawał naćpany i otępiony lekami. Ale był. Ostatnim prawdziwym królem boksu. Nieźle jak na czarnucha z przyczepy” – mówił sam o sobie. Wielka i trudna historia króla nokautu.

4. Karolina Apiecionek „Mundial 74’. Dogrywka”

Było o reprezentacji Anglii, będzie o reprezentacji Polski. Kibice polskiej reprezentacji czekali na tego typu pozycję od czterdziestu lat. Jeden z najjaśniejszych momentów dla polskiej piłki, nieopisane emocje, euforia i niedosyt. Przeżyjmy to jeszcze raz – z takiego założenia wyszła autorka książki, która na jej kartach stara się odtworzyć atmosferę mundialu z 1974 roku. W tym celu przeprowadziła wywiady ze świadkami tamtych wydarzeń – kadrą trenerską i walczącymi na murawie piłkarzami. Wśród rozmówców znaleźli się między innymi Andrzej Strejlau, Jacek Gmoch, Jan Tomaszewski, Lesław Ćmikiewicz czy Jerzy Gorgoń. Tu również nie brakuje ciekawostek. Za co Jacek Gmoch obraził się na Andrzeja Strejlaua podczas zgrupowania w Zakopanem? Kto uczył Jerzego Gorgonia śpiewać, a kucharzy z Murrhardt gotować? Z kim Antoni Szymanowski szalał po polskich drogach nowiutkim BMW? Tego wszystkiego dowiecie się, sięgając do tej lektury.

5. Yvette Żółtowska-Darska „Cristiano Ronaldo. Chłopiec, który wiedział, czego chce”

Nie można nie zakończyć akcentem piłkarskim. Historia Ronaldo, podobnie jak Tysona, jest wyjątkowa – „Życie w internacie z dala od rodziców i lizbońskie dzieci, które śmieją się z dziwnego akcentu. Wreszcie poważna choroba serca… Jego młodość nie była łatwa, a i później różnie bywało”. Zachęcam do poznania historii chłopaka z portugalskiej wyspy Madera, który zaszedł na absolutny piłkarski szczyt”. Cristiano, ze swoim charakterystycznym stylem poruszania się i dryblingiem, z największą liczbą bramek strzelonych w Euro oraz Lidze Mistrzów, a także barwną historią życia będzie przez lata inspirować młodych adeptów piłkarskiego fachu.

Idź do oryginalnego materiału